Na hlavný obsah

Rusi utekajúci pred mobilizáciou na hranici s Gruzínskom čakajú aj 12 hodín

Rad je dlhý vyše šesť kilometrov.

Rusi utekajúci pred mobilizáciou na hranici s Gruzínskom čakajú aj 12 hodín
Na snímke rad ľudí na rusko-gruzínskej hranici. Foto: Twitter/ Salome Tsereteli

Rad áut pri hraničnom priechode Verchnij Lars-Kazbegi na rusko-gruzínskej hranici už je dlhý vyše šesť kilometrov a ľudia v ňom čakajú niekoľko hodín, uviedla stanica BBC na svojom rusko-jazykovom webe.

Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v stredu (21. 9.) vyhlásil takzvanú čiastočnú mobilizáciu, sa mnoho Rusov rozhodlo odísť z krajiny. Začali miznúť letenky do krajín, s ktorými má Moskva bezvízový styk, a rady sa začali tvoriť na pozemných hraniciach nielen s Gruzínskom, ale aj s Kazachstanom alebo Mongolskom.

Cesta cez priechod Verchnij Lars-Kazbegi je jediná možnosť na prekonanie pozemnej hranice z Ruska do Gruzínska. Na priechode Rusi teraz čakajú dlhé hodiny. Niektorí dokonca presedávajú na bicykle, aby sa dostali na druhú stranu rýchlejšie. Cez hranicu totiž nemožno prejsť pešo.

„V rade som stál od deviatej od (štvrtkového) rána a dostal som sa na druhú stranu rýchlejšie, pretože, ako vidno, tak som použil (dopravný) prostriedok,“ povedal novinárom Rus z Voroneže, ktorému sa podarilo prejsť do Gruzínska na bicykli vo štvrtok (22. 9.) neskoro večer. „Zatiaľ si prenajmem byt, potom sa uvidí. Ja mám ešte šťastie, lebo môžem viac-menej pracovať z domova,“ opísal svoje plány.

Väčšina z tých, s ktorými hovorila BBC na hranici, vysvetlila svoj odchod z Ruska práve vyhlásením čiastočnej mobilizácie. „Naposledy sme strávili na hranici asi hodinu a teraz nám to trvalo približne 12 hodín,“ uviedol mladý pár, ktorý bol nedávno v Gruzínsku na dovolenke.

Ruskí pohraničníci podľa tejto dvojice nechali všetkých viac-menej bez problémov prejsť, zatiaľ čo tí gruzínski odmietli niekoľko ľudí, ktorí, ako sa dvojici zdalo, mohli byť pôvodom z oblastí na Kaukaze.

Dokazujú to aj videá

Rady na hraniciach s Gruzínskom, Kazachstanom alebo Mongolskom zachytávajú tiež niektoré videá na sociálnych sieťach. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vo štvrtok správy o radoch napriek tomu označil za falošné.

Taktiež na rusko-fínskej hranici je podľa spravodajcu agentúry Reuters rušnejšia prevádzka ako zvyčajne. Z fínskej hranice ale správy o obrovských frontoch neprichádzajú. Na vstup do Fínska na rozdiel od Gruzínska potrebujú Rusi vízum.

Kremeľ tvrdí, že povolajú 300 000 záložníkov s vojenskou skúsenosťou. Povolávacie rozkazy sa ale podľa ruskojazyčného webu BBC doručujú v Rusku vo veľkom. Dostávajú ich aj ľudia bez skúseností z armády alebo muži nad 60 rokov.

„Radšej si zlomím ruku, nohu, pôjdem do väzenia, čokoľvek, len aby som sa vyhol tejto záležitosti,“ povedal k perspektíve, že by by ho povolali, muž z Kaliningradu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet