Na hlavný obsah

Sonda NASA zasiahla asteroid

Išlo o prvý test obrany Zeme pred vesmírnym telesom.

Sonda DART americkej vesmírnej agentúry NASA zasiahla v utorok (27. 9.) podľa plánu mesiac planétky Didymos, išlo o prvý test obrany Zeme pred vesmírnym telesom. Tento asteroid žiadne nebezpečenstvo pre Zem nepredstavoval. Či a ako sa podarilo zmeniť jeho trajektóriu, zistí NASA o niekoľko dní či týždňov.

Informovala o tom NASA na twitteri. S analýzou fotometrických dát získaných po náraze sondy DART pomôžu aj vedci z Česka.

„Nie, toto nie je zápletka filmu, akú sme videli napríklad v snímke Armageddon,“ uviedol šéf NASA Bill Nelson k experimentu, v ktorom prvýkrát vedci testujú postup doteraz známy len z katastrofických filmov. Cieľom experimentu je zmeniť dráhu vesmírneho telesa, ktoré by mohlo byť nebezpečné pre Zem.

Utorkový test sa odohral asi 11 miliónov kilometrov od Zeme, sonda narazila do mesiaca Dimorphos, ktorý má priemer asi 160 metrov, rýchlosťou 6,6 kilometra za sekundu. Náraz sledoval tím NASA a v priamom prenose ho vysielali aj na twitteri.

Po náraze vedci z NASA radostne kričali a tlieskali. Signál sondy sa po náraze okamžite prerušil. Snímky kolízie mal za úlohu zachytiť malý satelit LICIA, ktorý sa pred nárazom včas oddelil.

„Dinosaury nemali vesmírny program, ktorý by im pomohol zistiť, čo ich čaká, my ho máme,“ citovala agentúra AP expertku z NASA Katherine Calvinovú.

Išlo o trpaslíkov

Planétka Didymos aj jej mesiac sú trpaslíkmi v porovnaní s telesom, ktoré pred zhruba 66 miliónmi rokov dopadlo do dnešného Mexického zálivu, zanechalo za sebou veľký kráter a podľa vedcov zahubilo tri štvrtiny vtedajšej fauny a flóry na Zemi. Menšie planéty sú ale vo vesmíre oveľa častejšie a podľa vedcov je tak pravdepodobnejšie, že by Zem ohrozili práve ony.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet