Na hlavný obsah

Pápež vyzval Putina na ukončenie „špirály násilia a smrti“ na Ukrajine

Zároveň odsúdil „absurdnú" hrozbu jadrovej vojny.

Pápež vyzval Putina na ukončenie „špirály násilia a smrti“ na Ukrajine
Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil svoju „špirálu násilia a smrti“ na Ukrajine, informuje agentúra AP a AFP.

Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Pápež ju Putinovi adresoval na Námestí sv. Petra a zároveň odsúdil „absurdnú“ hrozbu jadrovej vojny.

František vyzval aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby bol „otvorený“ vážnym mierovým návrhom. A aby nabádal medzinárodné spoločenstvo na „využitie všetkých diplomatických prostriedkov“ na ukončenie tejto „obrovskej tragédie“ a hrôzy vojny.

„Som hlboko zarmútený prívalmi krvi a sĺz, ktoré boli v týchto mesiacoch preliate. Je mi ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia, ktoré zanechalo mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozuje veľké oblasti zimou a hladom. Takéto činy nemožno nikdy ospravedlniť, nikdy! Je poľutovaniahodné, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpiň, Mariupol, Izium, Záporožie a ďalších miest, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu,“ povedal pápež počas modlitby Anjel Pána.

„A čo fakt, že ľudstvo je opäť konfrontované s jadrovou hrozbou? To je absurdné,“ citoval ho portál Vatican News.

Odsúdil aj anexiu ukrajinských oblastí

František odsúdil aj ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí. „Hlboko ľutujem závažnú situáciu, ktorá vznikla v uplynulých dňoch s ďalšími krokmi v rozpore s princípmi medzinárodného práva. Zvyšuje to hrozbu jadrovej eskalácie, ktorá vyvoláva strach z nekontrolovateľných a katastrofických dôsledkov pre celý svet,“ povedal ďalej.

Agentúra AFP pripomína, že to bol prvý prípad od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keď sa argentínsky pápež obrátil priamo na Putina. František sa od februára usiluje otvoriť cestu pre dialóg s Moskvou a odsudzuje „krutú a nezmyselnú vojnu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet