Na hlavný obsah

Van der Bellen odovzdal hlas v prezidentských voľbách

Verí v úspech.

Van der Bellen odovzdal hlas v prezidentských voľbách
Ľudia kráčajú okolo predvolebného bilbordu úradujúceho rakúskeho prezidenta a prezidentského kandidáta Alexandra Van der Bellena vo Viedni. Foto: TASR/AP

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľu (9. 10.) odovzdal svoj hlas v prezidentských voľbách a povedal, že verí, že získa aj druhé funkčné obdobie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Van der Bellen je vnímaný ako jasný favorit volieb. Potrebuje získať vyše 50 percent hlasov, aby si zaistil ďalšie šesťročné obdobie v prezidentskom úrade.

Ak však žiaden zo siedmich prezidentských kandidátov nedosiahne absolútnu väčšinu hlasov voličov, o štyri týždne sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb a zúčastnia sa ho dvaja kandidáti s najväčším počtom získaných hlasov.

„Samozrejme, dúfam, že sa to skončí dobre, že budeme mať jasno už dnes,“ povedal 78-ročný rakúsky prezident, keď odovzdal svoj hlas v metropole Viedeň. Zároveň dodal, že konanie druhého kola volieb bude znamenať ďalšie štyri týždne čakania na jeho vytúžený výsledok.

Van der Bellena, bývalého lídra strany Zelených, podporujú všetky rakúske parlamentné strany okrem pravicovej nacionalistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Prieskumy verejnej mienky minulý mesiac ukázali, že Van der Bellen má podporu takmer dvoch tretín rakúskych voličov. Kandidát FPÖ Walter Rosenkranz sa v prieskumoch verejnej mienky umiestnil na druhej priečke. Kandiduje aj bloger, výrobca obuvi, lekár, komentátor a zástupca strany kritickej voči očkovaniu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet