Na hlavný obsah

Útočník, ktorý zastrelil 51 ľudí, sa odvolal proti doživotnému trestu

Svoje skutky vykonal v dvoch mešitách v čase modlitieb.

Útočník, ktorý zastrelil 51 ľudí, sa odvolal proti doživotnému trestu
Odsúdený vrah Brenton Tarrant. Foto: TASR/AP

Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý v roku 2019 v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí, sa odvolal proti trestu odňatia slobody na doživotie. Informovala o tom v utorok (8. 11.) agentúra AFP. Pri procese v roku 2020 sa Brenton Tarrant k svojmu činu priznal. Jeho rozhodnutie kritizovala premiérka Jacinda Ardernová aj niektorí pozostalí.

Tarrant v roku 2019 zaútočil pri piatkových modlitbách na dve mešity v meste Christchurch. Pri útoku zabil 51 ľudí islamského vyznania a zábery zo streľby šíril na sociálnych sieťach. Súd ho v roku 2020 uznal vinným z 51 vrážd a 40 pokusov o vraždu.

Za to mu vymeral doživotný trest bez možnosti predčasného prepustenia, čo je najtvrdšia sankcia, s akou novozélandské úrady počítajú.

„Podal odvolanie proti rozsudku a trestom,“ uviedla hovorkyňa súdu Liz Kennedyová. Dôvody, prečo Tarrant podal po dvoch rokoch odvolania, nie sú podľa zahraničných agentúr zrejmé. Muž sa však predtým sťažoval na neľudské zaobchádzanie, keď bol mnoho mesiacov vo väzení v izolácii.

Vynútené priznanie?

Tarrantov advokát Tony Ellis vlani uviedol, že jeho klient sa domnieval, že priznať vinnú mohlo byť najjednoduchším riešením jeho situácie. To by sa mohlo považovať za vynútené priznanie.

Tarrantovo rozhodnutie kritizovala premiérka Jacinda Ardernová, ktorá sa zaviazala, že nebude vyslovovať mužovo meno, aby mu nezvyšovala viditeľnosť na verejnosti. Podľa nej je odvolanie pokusom znovu vyvolať traumatické spomienky obetí.

„Chcel by som mu povedať: vyrásti, vmuž sa a v pokoji zomri vo väzení, pretože to je to, čo si zaslúžiš,“ povedal agentúre AP Temel Atacocugu, ktorý streľbu v roku 2019 prežil.

Útok na mešity v roku 2019 bol najhoršou masovou vraždou v dejinách Nového Zélandu. Miestny parlament po čine sprísnil pravidlá pre držanie zbraní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet