Na hlavný obsah

Kaczyňski obvinil Nemecko zo snahy ovládať Európu ako počas vojny

Predseda vládnucej strany často slovne útočí na Nemecko.

Kaczyňski obvinil Nemecko zo snahy ovládať Európu ako počas vojny
Predseda hlavnej poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski. Foto: TASR/AP

Predseda hlavnej poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski v sobotu (3. 12.) odsúdil údajnú nadvládu Nemecka v Európe. Západného suseda Poľska obvinil, že sa snaží mierovými spôsobmi uskutočniť „plány, ktoré chcel kedysi dosiahnuť vojenskými metódami“.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že v Poľsku sa v budúcom roku budú konať parlamentné voľby.

Podľa Kaczyňského spočíva sila Európy v jej národoch a do veľkej miery v jej suverénnych štátoch. Predseda PiS odsúdil „situáciu nadvlády, situáciu, keď jeden z európskych štátov, dnes najväčší po Rusku, mierovými spôsobmi realizuje plány, ktoré chcel kedysi uskutočniť vojenskými metódami“.

„Je to cesta, ktorá vedie ku kríze a nešťastiu. Nielen Poľska, ale aj Európy. A tiež tejto krajiny, Nemecka,“ dodal.

Kaczyňski, ktorého považujú za vodcu a hlavného stratéga vládnucej pravice a ktorý často útočí na Nemecko a Európsku úniu, v sobotu vystúpil v Lehnici na juhozápade krajiny v rámci svojej cesty po vojvodstvách pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať na jeseň budúceho roka.

Predvolebná kampaň

Popri protinemeckej a euroskeptickej rétorike, ktorá podľa poľskej opozície minimálne čiastočne súvisí s predvolebnou kampaňou, začali poľské úrady v poslednom čase diplomatickú ofenzívu s cieľom vymôcť od Nemecka reparácie za druhú svetovú vojnu.

Varšava odhaduje, že škody spôsobené vtedajším nacistickým režimom predstavujú 6,2 bilióna zlotých (zhruba 1,3 bln. eur). Berlín však považuje otázku vojnových reparácií za uzavretú.

Varšava tiež koncom novembra odmietla nemeckú ponuku na zaslanie systému protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo pri poľskej obci Przewodów blízko ukrajinských hraníc dopadla raketa a zabila dvoch ľudí.

Podľa západných činiteľov išlo zrejme o strelu ukrajinskej protileteckej obrany, ktorá sa bránila vtedajšej smršti ruských rakiet. Poľská vláda navrhla, aby Nemecko odovzdalo vybavenie Ukrajine.

Podľa v sobotu zverejneného prieskumu je však viac ako polovica Poliakov nespokojná s politikou Varšavy k Nemecku. Prístup vlády Mateusza Morawieckého k Nemecku hodnotilo negatívne 50,5 % respondentov, 18,7 % ju chválilo a 30,8 % nemalo na vec názor. Prieskum agentúry SW Research zverejnil web poľského denníka Rzeczpospolita.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet