Na hlavný obsah

Predseda Dumy navrhuje zabaviť majetok Rusom, ktorí emigrovali

Ruský parlament by mohol obmedziť aj automobilovú prepravu cez hranice.

Predseda Dumy navrhuje zabaviť majetok Rusom, ktorí emigrovali
Na snímke predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Foto: wikimedia commons

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhol, aby sa zabavoval majetok niektorým Rusom, ktorí odišli z krajiny. S návrhom konfiškovať majetok ruských emigrantov, ktorí „urážajú Rusko, jeho obyvateľov, vojakov a dôstojníkov“ prišiel už nedávno.

Napísala to stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Ruský parlament by mohol obmedziť automobilovú prepravu cez hranice, upozorňujú tiež ruské médiá.

Majetok by sa podľa Volodina mal zabaviť tým ruským emigrantom, ktorí na Rusko „hádžu špinu“, a pritom „žijú na jeho účet, dostávajú dávky, honoráre, majú v Rusku nehnuteľnosti, účty a biznis“. Volodin dodal, že majetok by ponechal emigrantom, ktorí „sedia a mlčia“ a neočierňujú ruských vojakov.

Ruských emigrantov v utorok (24. 1.) v ruskej Dume kritizovala tiež šéfka kultúrneho výboru Jelena Jampolská. „Pre väčšinu týchto odchodných hviezd nie je Rusko vlasť, ale kŕmna základňa,“ vyhlásila v prejave, ktorý zverejnil denník Kommersant.

K odchodu ich prinútila mobilizácia

Ruskí zákonodarcovia okrem toho chystajú úpravu zákona, ktorá by zaviedla pri prekročení hranice automobilom povinnosť zarezervovať si dopredu termín a miesto. Šéf dopravného výboru ruskej Dumy Jevgenij Moskvičev agentúre RBK oznámil, že návrh sa zatiaľ má vzťahovať len na kamiónovú dopravu. Cieľom je podľa neho obmedziť zápchy.

Ruské nezávislé médiá vrátane serveru The Bell ale upozornili, že zo zverejneného textu navrhovaných úprav obmedzenie na kamiónových dopravcov nevyplýva. V dokumente sa naopak hovorí aj o súkromných osobách. Novela zákona by po schválení parlamentom mohla začať platiť už od začiatku marca.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol navrhovanú úpravu komentovať. Pesko podľa agentúry TASS novinárom povedal, že Rusko má záujem na tom, aby sa do krajiny vrátili cenní kvalifikovaní špecialisti vrátane tých z oblasti IT.

Mnoho Rusov prinútila k odchodu z krajiny čiastočná mobilizácia, ktorú ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vlani v septembri. Na niektorých hraničných priechodoch sa krátko po vyhlásení tvorili dlhé kolóny. Na hraniciach s Gruzínskom ľudia čakali aj niekoľko dní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet