Na hlavný obsah

Južnú Kóreu a Japonsko sužuje extrémne zimné počasie

S extrémnymi mrazmi bojuje aj Čína.

Južnú Kóreu a Japonsko sužuje extrémne zimné počasie
Niektoré lokality v Japonsku by mohli zaznamenať najnižšie teploty za posledné desaťročia. Foto: twitter/IANS

Takmer 500 letov museli zrušiť v Južnej Kórei v dôsledku nezvyčajne mrazivého počasia a sneženia. Informovala o tom v utorok (24. 1.) agentúra Reuters, podľa ktorej drsné zimné počasie narušilo leteckú dopravu v čase osláv lunárneho Nového roka. Vtedy sa na cesty vydáva veľké množstvo ľudí.

Japonskí meteorológovia varovali, že v niektorých častiach krajiny by do stredajšieho (25. 1.) rána mohol napadnúť takmer meter snehu. S extrémnymi mrazmi bojuje aj Čína, cez víkend v najsevernejšom čínskom meste Mo-che namerali teplotu mínus 53 stupňov Celzia. Napísal spravodajský server BBC News.

Južná Kórea v utorok oznámila zrušenie 466 domácich letov a desiatich medzinárodných letov, ktoré smerovali na letisko na turistickom ostrove Čedžu či mali z neho vzlietnuť. Ranné teploty v juhokórejskej metropole Soul klesli na mínus 16,4 stupňa Celzia a na severe krajiny až k mínus 25,5 stupňa Celzia. Pre južné časti krajiny, vrátane ostrova Čedžu, na utorok hlásili husté sneženie a silný vietor.

Meteorológovia vydali varovanie pred studeným počasím pre takmer celú Južnú Kóreu. Juhokórejská agentúra Jonhap informovala o zrušení stoviek trajektových spojov po celej krajine.

Sneženie zasiahlo tiež severné Japonsko a snehové zrážky až do stredy predpovedajú aj pre ďalšie časti krajiny. Japonský meteorologický ústav uviedol, že počas 24 hodín do stredajších 6:00 h miestneho času (dnešných 22:00 h SEČ) by v oblasti Hokuriku v strednom Japonsku mohlo napadnúť až 90 centimetrov snehu, ďalšie regióny ako Kantó na východe či Kinko na západe krajiny môžu očakávať až 70 centimetrov snehu.

Najnižšie teploty za desaťročie

Niektoré lokality v Japonsku by mohli zaznamenať najnižšie teploty za posledné desaťročia. Úrady varujú pred zamŕzajúcim vodovodným potrubím, poľadovicou na cestách a problémami v doprave.

Extrémne nízke teploty zaregistrovali cez víkend aj v Číne. V meste Mo-che v provincii Chej-lung-ťiang pri hraniciach s Ruskom namerali v nedeľu mínus 53 stupňov Celzia, čím bol prekonaný miestny rekord mínus 52,3 stupňa Celzia z roku 1969.

Vôbec najnižšia teplota bola v Číne zaznamenaná v decembri 2009 v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, a síce mínus 58 stupňov Celzia, napísal server BBC News.

Mesto Mo-che, ktorému sa podľa BBC hovorí čínsky severný pól, priťahuje turistov vďaka svojim ľadovým a snehovým parkom a lyžiarskym zariadeniam. Podľa denníka China Daily tu „zimné obdobie zvyčajne trvá osem mesiacov“. Minulý týždeň klesli teploty v Mo-che pod mínus 50 stupňov Celzia tri dni za sebou, od piatka (20. 1.) do nedele (22. 1.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet