Na hlavný obsah

Ďalší špionážny balón sa vznáša nad Latinskou Amerikou, tvrdí Pentagón

Naposledy išlo o meteorologický balón.

Ďalší špionážny balón sa vznáša nad Latinskou Amerikou, tvrdí Pentagón
Balón sa vznáša nad juhoamerickým štátom Kolumbia. Foto: TASR/AP

Ďalší špionážny čínsky balón sa vznáša nad Latinskou Amerikou. S odvolaním sa na oznámenie Pentagónu o tom informuje stanica CNN a tlačové agentúry. Prvý čínsky špionážny balón bol pozorovaný už niekoľko dní vo vzdušnom priestore Spojených štátov a americké úrady o ňom informovali v piatok (3. 2.).

Úrady uviedli, že „určite“ ide o balón vybavený špionážnou technikou, ktorý sa pohyboval nad vojenskými objektmi v USA, a zvažovali jeho zostrelenie.

„Máme správy o balóne letiacom nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za ďalší čínsky špionážny balón,“ uviedol hovorca Pentagonu Pat Ryder. Polohu balóna bližšie nespresnil.

Čínske ministerstvo zahraničia v piatok reagovalo na balón nad USA vyhlásením, že incident ľutuje a že ide o meteorologický balón, ktorý nedokáže sám dobre manévrovať a nad USA ho zaniesol vietor. Americký minister zahraničia Antony Blinken kvôli incidentu odložil na víkend plánovanú návštevu Pekingu.

V sobotu (4. 2.) čínske ministerstvo zahraničia pripojilo, že prítomnosť balóna vo vzdušnom priestore Spojených štátov je nehoda, ktorú zapríčinila vyššia moc. Niektorí politici a médiá v USA ju podľa tohto úradu využívajú na útočenie na Čínu a na jej diskreditáciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet