Na hlavný obsah

USA: Tisícka detí mexických migrantov sa stále nespojila so svojimi rodičmi

Rozdelili ich počas Trumpovej administratívy.

USA: Tisícka detí mexických migrantov sa stále nespojila so svojimi rodičmi
Americký prezident Joe Biden na americko-mexickej hranici v El Paso. Foto: TASR/AP

Takmer 1 000 detí migrantov oddelených od svojich rodín na americko-mexických hraniciach administratívou exprezidenta USA Donalda Trumpa sa napriek dvojročnému úsiliu úradujúceho prezidenta Joea Bidena stále nestretlo s rodičmi. Uviedlo to vo štvrtok (2. 2.) americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť. Informovala agentúra Reuters.

Podľa ministerstva je od rodín stále separovaných až 998 detí. Z toho 148 sa nachádza v procese opätovného zjednotenia s rodičmi. Demokrat Biden krátko po nástupe do funkcie v januári 2021 vydal príkaz na vytvorenie pracovnej skupiny s cieľom opätovného spojenia týchto detí s ich rodinami, pričom takéto oddelenie nazval „ľudskou tragédiou“.

Administratíva republikána Trumpa, ktorý mal voči migrantom nekompromisný postoj, rozdelila tisícky rodín migrantov na základe politiky „nulovej tolerancie“, ktorá na jar v roku 2018 vyzývala na stíhanie každého nelegálneho prechodu cez hranice.

Obhajcovia ľudských práv i organizácie zistili, že k takýmto separáciám dochádzalo aj pred oficiálnym začiatkom implementovania tejto politiky, a pokračovali aj po ňom.

Podľa doterajších zistení pracovnej skupiny sa na hraniciach od svojich rodín oddelilo 3 924 prevažne stredoamerických detí. Píše Reuters s odvolaním sa na Rezort vnútornej bezpečnosti.

Mnohé z nich lokalizovali a znovu zjednotili s rodinami. A to ešte pred Bidenovým nástupom do funkcie. Stalo sa tak po tom, čo zastavenie separačnej politiky súdnou cestou žiadala Americká únia občianskych slobôd (ACLU). Pracovnej skupine ministerstva sa doposiaľ podarilo opätovne zjednotiť 600 rodín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet