Na hlavný obsah

V Sýrii ušlo po zemetrasení z väznice asi 20 mužov

Zadržiavajú tam prevažne členov teroristickej organizácie Islamský štát.

V Sýrii ušlo po zemetrasení z väznice asi 20 mužov
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Väzni sa po pondelkovom (6. 2.) smrtiacom zemetrasení vzbúrili vo väznici na severozápade Sýrie, kde sú zadržiavaní prevažne členovia teroristickej organizácie Islamský štát (IS), a najmenej 20 ich ušlo. Tlačovej agentúre AFP to v utorok (7. 2.) povedal väzenský zdroj.

Vo väznici vojenskej polície v meste Rádžú neďaleko hranice s Tureckom je umiestnených okolo 2 000 väzňov. Z nich asi 1 300 je podozrivých bojovníkov IS, uviedol zdroj. Vo väzení sa nachádzajú aj bojovníci síl vedených Kurdmi.

„Zemetrasenie zasiahlo aj mesto Rádžú a väznica. Následne sa väzni začali búriť a ovládli časti väzenia,“ povedal predstaviteľ tohto zariadenia, ktoré majú pod kontrolou proturecké frakcie. „Ušlo približne 20 väzňov… a sú to podozriví militanti z IS,“ dodal.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po ktorom nasledovali v regióne desiatky dotrasov, spôsobilo na väznici škody. Jej múry a dvere popraskali.

Pri tomto ničivom zemetrasení v Sýrii, ktoré malo epicentrum v juhozápadnom Turecku, zahynulo v pondelok najmenej 1 444 ľudí, oznámila sýrska vláda a záchranári.

V oblastiach na severozápade Sýrie ovládaných povstalcami prišlo o život najmenej 733 ľudí. Vyše 2 100 utrpelo zranenia, uviedla humanitárna organizácia Biele prilby.

Incident vo väzení v Rádžá nasledoval po decembrovom útoku členov IS na bezpečnostný komplex v ich bývalej faktickej sýrskej metropole Rakka a cieľom bolo oslobodiť džihádistov z tamojšej väznice. Útok prekazili, ale zahynulo šesť príslušníkov bezpečnostných síl vedených Kurdmi, ktorí tú oblasť kontrolujú.

Konflikt v Sýrii sa začal v roku 2011 surovým potlačením pokojných protivládnych protestov. Vystupňoval sa až tak, že sa doň zapojili zahraničné veľmoci a džihádisti z celého sveta. Zahynulo v ňom takmer pol milióna ľudí a o domov prišla približne polovica predvojnového obyvateľstva Sýrie, pričom mnohí našli útočisko v Turecku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet