Na hlavný obsah

Zomrel španielsky módny návrhár Paco Rabanne

Mnohí ho považovali za futuristu a vizionára vo svete módy.

Zomrel španielsky módny návrhár Paco Rabanne
Módny návrhár Paco Rabanne. Foto: TASR/AP

Vo veku 88 rokov zomrel Paco Rabanne, uznávaný módny návrhár španielskeho pôvodu, ktorý sa v 60. rokoch 20. storočia preslávil predovšetkým svojimi metalickými a futuristickými modelmi. O jeho úmrtí informovala agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu katalánskej skupiny Puig, ktorá vlastní značku nesúcu jeho meno.

Rabanne, vlastným menom Francisco Rabaneda y Cuervo, zomrel vo francúzskom Bretónsku v dedine Portsall, kde dlhodobo žil. Pôvodnou profesiou architekt mal povesť muža, ktorý urobí kus módneho odevu zo všetkého, čo mu príde pod ruku.

Okrem plastov a kovov navrhol šaty napríklad z papiera, zrkadiel, kovových krúžkov, ale aj z čokolády. Vo svete módy ho považujú za futuristu a vizionára. Ako prvý nechal svoje kolekcie predvádzať v rytme hudby a bol aj prvým, kto na prehliadkové móla priviedol modelky čiernej pleti.

Rabanne sa vďaka svojej matke, ktorá pracovala pre návrhára Cristóbala Balenciagu, od útleho veku ponoril do sveta módy. Rodený Bask presídlil už v detstve do Francúzska, najprv do Bretónska a neskôr do Paríža, kde si potom počas štúdií privyrábal navrhovaním šperkov a doplnkov pre významné módne domy, ako je Dior, Givenchy a Balenciaga.

V roku 1966 si Rabanne otvoril vlastný módny salón a postupne sa vypracoval do úzkej skupiny najprestížnejších návrhárov tzv. haute couture. Sám uvádzal, že pri navrhovaní šiat uplatňoval „architektonický“ a moderný prístup.

Módny priekopník

Neskôr prešiel na modelovú konfekciu a výrobu luxusných doplnkov a parfumov. Aby mohol v roku 1969 uviesť na trh svoj parfum, spojil návrhár v roku 1968 svoje sily so španielskou skupinou Puig, ktorej neskôr v roku 1986 svoj módny dom predal. V roku 2006 predstavil svoju prvú cukrársku kreáciu.

Francúzsky denník Le Monde o Rabannovi napísal, že jeho odvážny výber materiálov, priekopnícka vízia a tvorivá sloboda ovplyvnili celú generáciu módnych návrhárov. Jeho skutočnou vášňou však podľa denníka bolo veštenie. Rabanne strávil posledné roky svojho života v Bretónsku.

„Viem, že v histórii módy budem mať vždy svoje miesto. Je to nutné z jedného dôvodu – som vo všetkých slovníkoch, pretože som do sveta módy zaviedol nové materiály. Vytvoriť prvé šaty z kovu, papiera, lisovaného plastu – to je môj odkaz,“ povedal v roku 2002 denníku The New York Times.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet