Na hlavný obsah

Severná Kórea pokračuje v testovaní balistický rakiet, odpálila ďalšie dve

Spravila tak v čase, keď Soul a Washington uskutočňujú spoločné vyloďovacie cvičenia.

Severná Kórea pokračuje v testovaní balistický rakiet, odpálila ďalšie dve
Severná Kórea odpálila ďalšiu balistickú raketu. (Ilustračná fotografia) Foto: TASR/AP

Severná Kórea v pondelok (27. 3.) odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, uviedli agentúry Jonhap a AFP.

Rakety podľa týchto informácií vypálili z provincie Severné Hwanghae približne o 07.47 h miestneho času (0.47 h SELČ). Prekonali vzdialenosť 370 kilometrov, kým dopadli do mora.

K odpáleniu rakiet došlo v čase, keď Soul a Washington uskutočňujú spoločné vyloďovacie cvičenia s kódovým označením Dvojitý drak, a len niekoľko dní po tom, čo vo štvrtok ukončili svoje najväčšie kombinované vojenské cvičenia za posledných päť rokov.

USA tiež vyslali k brehom Južnej Kórey lietadlovú loď s jadrovým pohonom triedy Nimitz. V pondelok sa zapojí do manévrov.

Severná Kórea považuje všetky takéto cvičenia za nácvik invázie a opakovane sa vyhráža „drvivou“ odvetou.

Odpálenie rakiet potvrdilo aj japonské ministerstvo obrany. Podľa japonských médií leteli po nepravidelnej dráhe a dopadli mimo výhradnej ekonomickej zóny Japonska.

Rezolúcie zakazujú testovať rakety

Rezolúcie OSN zakazujú Severnej Kórei testovať balistické rakety akéhokoľvek doletu, ktoré — v závislosti od ich konštrukcie — môžu byť vybavené aj jadrovou hlavicou.

V minulom roku Severná Kórea vykonala rekordný počet skúšok rakiet a vyhlásila sa za „nezvratnú jadrovú veľmoc“. Vodca Kim Čong-un vyzval na výrazné zvýšenie výroby zbraní, vrátane taktických jadrových zbraní, čo viedlo k zintenzívneniu spolupráce medzi USA a Južnou Kóreou.

Napätiu na Kórejskom polostrove sa venovala aj RTVS v Správach o 7.00 h:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet