Na hlavný obsah

Voda sa míňa čoraz viac, jej zásoby vo svete sú ohrozené, tvrdí OSN

V stredu začína Konferencia OSN o vode.

Voda sa míňa čoraz viac, jej zásoby vo svete sú ohrozené, tvrdí OSN
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené. Organizácia Spojených národov na to upozornila v utorok (21. 3.) v správe zverejnenej niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie OSN o vode, informuje agentúra AFP.

Svet „slepo kráča nebezpečnou cestou“, pretože neudržateľná spotreba, znečistenie a globálne otepľovanie odčerpávajú zásoby vody. Uviedol to v predslove generálny tajomník OSN António Guterres.

Konferencia OSN o vode začne v stredu (22. 3.) v New Yorku. Spoluorganizujú ju Holandsko a Tadžikistan. Zhromaždí sa na nej zhruba 6 500 účastníkov vrátane stovky ministrov a desiatok lídrov krajín.

„Ak sa nič neurobí, bude to scenár ako obvykle – bude to naďalej 40 až 50 percent svetovej populácie, ktorá nemá prístup k sanitácii, a približne 20 až 25 percent svetovej populácie nebude mať prístup k bezpečnej (pitnej) vode,“ povedal vedúci autor správy OSN Richard Connor.

Dodal, že so svetovou populáciou, ktorá každým dňom rastie, „bude v absolútnych číslach stále viac ľudí, ktorí nebudú mať prístup k týmto službám“.

Akčný program pre vodu

Na konferenciu pozvali vládnych predstaviteľov i zástupcov súkromnej sféry, aby predložili návrhy pre tzv. akčný program pre vodu, ktorý by tento trend zvrátil a pomohol splniť rozvojový cieľ stanovený v roku 2015, a to zabezpečiť „prístup k vode a sanitácii pre všetkých do roku 2030“.

Posledná konferencia na takejto vysokej úrovni o tejto problematike, ktorej chýba svetová dohoda alebo špecializovaná agentúra OSN, sa konala v roku 1977 v Mar del Plata v Argentíne.

Správa OSN upozorňuje, že „nedostatok vody sa stáva endemickým javom“ v dôsledku nadmernej spotreby a znečistenia, zatiaľ čo globálne otepľovanie zvýši sezónny nedostatok vody v oblastiach, ktoré jej majú dostatok, ako aj v tých, ktoré sú už teraz pod tlakom.

„Asi desať percent svetovej populácie žije v krajinách, kde nedostatok vody dosiahol vysokú či kritickú úroveň,“ píše sa v správe.

Podľa najnovších klimatických štatistík OSN približne polovica svetovej populácie v súčasnosti zažíva aspoň v určitej časti roka vážny nedostatok vody. Najvýraznejšie to pociťujú chudobní ľudia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet