Na hlavný obsah

Británia dodala Ukrajine rakety Storm Shadow s dlhým doletom

Majú dolet viac než 250 kilometrov.

Raketa s dlhým doletom Storm Shadow.
Raketa s dlhým doletom Storm Shadow.Foto: Wikipedia

Británia dodala Ukrajine rakety s dlhším doletom, tak, ako to bolo predtým avizované, informovala televízia CNN a agentúra DPA.

Riadené strely dlhého doletu typu Storm Shadow by mohli potenciálne zasiahnuť ciele na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Uviedla to americká spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na niekoľko nemenovaných západných zdrojov.

Britské ministerstvo obrany sa podľa nej nechcelo k otázke bezprostredne vyjadriť. Odkázalo na plánované vyhlásenie v parlamente, ktoré sa očakáva v priebehu dňa.

Tamojší premiér Rishi Sunak ohlásil dodanie týchto rakiet počas svojej návštevy Kyjeva a stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo februári tohto roka.

Spomínané rakety vyvinuté spoločne Britániou a Francúzskom majú podľa CNN dolet viac než 250 kilometrov. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ armády USA vzhľadom na plánovanú ukrajinskú protiofenzívu označil tieto strely za zbraň, ktorá má potenciál „zmeniť hru“.

Ako uvádza spravodajská stanica s odvolaním sa na západné zdroje, Ukrajina uistila Londýn, že rakety Storm Shadow bude využívať výlučne v rámci svojho medzinárodne uznaného územia, nie však proti cieľom v Rusku.

Moskva už opakovane tvrdila, že Ukrajina svoje vlastné rakety zem-zem typu Hrim 2 nasadila proti cieľom na Kryme, pripomína DPA. Tieto rakety pritom majú dolet až do 500 kilometrov.

Britské jednotky nasadzovali rakety Storm Shadow okrem iného v Iraku a proti teroristickým milíciám džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet