Na hlavný obsah

OĽANO iniciuje mimoriadnu schôdzu, chce dorokovať zákony

Mimoriadnu schôdzu Kollár zvolal na pondelok 9.00 h.

OĽANO iniciuje mimoriadnu schôdzu, chce dorokovať zákony
Líder hnutia OĽANO Igor Matovič. Foto: SITA/Diana Černáková

OĽANO a priatelia iniciujú mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR. Prerokovať na nej chcú všetky zákony, ktoré sa nestihli prebrať a odhlasovať na 90. schôdzi. Predseda klubu obyčajných ľudí Michal Šipoš informoval, že vyzbieraných 30 podpisov potrebných na zvolanie schôdze podajú ešte v piatok (26. 5.).

„Dali sme tam úplne všetky zákony, ktoré sa nedorokovali. A to bez ohľadu na to, kto ich predložil,“ priblížil návrh programu mimoriadnej schôdze líder hnutia Igor Matovič. Dodal, že nežiadajú rokovať len o návrhoch svojho klubu.

Ozrejmil, že ak sa návrhy v prvom čítaní neodhlasujú ešte teraz, nestihnú ich na júnovej schôdzi prijať v druhom čítaní. Pripomenul, že posledná plánovaná riadna schôdza v tomto volebnom období sa má začať v júni a poukázal na dĺžku legislatívneho procesu.

Predstavitelia hnutia pritom kritizovali predčasné ukončenie parlamentnej schôdze vo štvrtok (25. 5.) Šipoš podotkol, že poslanci majú vysoké platy a mali by pracovať. Tvrdí, že ukončením rokovania pred hlasovaním sa nerozhodlo o množstve zákonov prospešných pre ľudí a krajinu. Považuje to za neférové.

Hnutie poukázalo napríklad na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, zmenu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, úpravu v oblasti ochrany svedka či zákon o obecnej polícii alebo zavedenie povinných defibrilátorov v obciach nad 500 obyvateľov a ďalšie zmeny.

Podľa rokovacieho poriadku NR SR majú poslanci možnosť iniciovať mimoriadnu schôdzu, potrebných je na to 30 podpisov. Po ich odovzdaní by mal predseda NR SR zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní.

Mimoriadna schôdza bude

Mimoriadna schôdza bude v pondelok 29. mája. Začať sa má o 9.00 h ráno. Schôdzu zvolal predseda parlamentu na návrh poslancov z klubu OĽANO a priatelia. Potvrdila to hovorkyňa šéfa parlamentu Michaela Jurcová.

SaS sa odmieta podieľať na populistických a nezmyselných návrhoch, ktoré rozvracajú verejné financie, zvyšujú dane a prikazujú iným, ako majú žiť. „Predvolebnú kampaň o zákaze interrupcií, zákaze porna či zatvorených obchodoch v nedeľu si môžu poslanci OĽANO robiť sami, pokojne aj na centrále svojej strany, a to bez toho, aby tým zaťažovali nás a celú verejnosť,“ uviedol podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Demokrati sú pripravení schôdzu podporiť v prípade, ak obyčajní ľudia z programu vypustia „kampaňové“ zákony. V stanovisku poslanci uviedli, že chcú pracovať, no odmietajú robiť kulisu pre „kampaňové atómovky“.

Remišová rokovanie podporuje. „Poslanci SaS, Sme rodina, PS, Demokrati si spolu s opozíciou odhlasovali dovolenku namiesto riadnej práce, čo pokladáme za neúctu voči občanom. Vyhovárať sa na to, že v parlamente sú zákony, s ktorými nesúhlasia, a preto je lepšie, keď si spravia voľno, je popieraním princípu parlamentnej demokracie,“ uviedla.

Podotkla, že mnohé z návrhov sa týkali protikorupčnej oblasti, napríklad úprava paragrafu 363 Trestného poriadku alebo preukazovanie pôvodu majetku.

Nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD skonštatovali, že „krach“ májovej parlamentnej schôdze je výsledkom chaosu bývalej vládnej koalície.

„Pred voľbami ‚oblbovala‘ ľudí svojimi takzvanými prioritami, o ktoré sa zrazu začali zaujímať štyri mesiace pred voľbami,“ podotkli poslanci. Ján Blcháč zo strany skonštatoval, že aj im ostali v neodhlasovanom balíku návrhy a boli by radi, keby sa o nich rozhodlo. Nie je si však istý, či mimoriadnu schôdzu podporia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko