Na hlavný obsah

V Bruseli sa množia obavy, či je Maďarsko schopné prevziať predsedníctvo Rady EÚ

Proti tomu, aby krajina šéfovala Rade EÚ je aj europarlament.

V Bruseli sa množia obavy, či je Maďarsko schopné prevziať predsedníctvo Rady EÚ
Ilustračná snímka vlajok Európskej únie. Foto: Unsplash

V inštitúciách Európskej únie pribúdajú názory, či by sa Maďarsku nemalo zabrániť, aby v druhom polroku 2024 prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. O tejto téme v utorok (30.5.) informoval Týždenník Politico. Bude to jednou z mimopracovných debát ministrov na zasadnutí utorňajšej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Maďarsko a následne aj Poľsko možno nebudú schopné zhostiť sa úlohy predsedníckych krajín. Sú v dlhodobom konflikte s Bruselom z dôvodu porušovania zásad právneho štátu, uviedol Politico. Obe krajiny preberú riadenie EÚ po eurovoľbách, keď sa budú formovať prvky spoločnej európskej politiky do konca tohto desaťročia.

Proti tomu, aby Maďarsko od júla do decembra 2023 šéfovalo Rade EÚ je aj Európsky parlament. Aktívna je najmä frakcia Európskej ľudovej strany (EPP), ale návrh na hlasovanie v tejto veci podporili aj socialisti a demokrati (S&D), liberáli z ​​Obnovme Európu (RE), frakcia Zelených a ľavicový blok GUE/NGL.

„V týchto bezprecedentných časoch je kľúčové, aby Rade EÚ predsedala krajina, ktorá je schopná presadzovať silnú spoluprácu medzi členskými štátmi pri rozhodovaní. Najmä v otázkach, ako sú sankcie proti Rusku alebo podpora Ukrajine,“ povedal pre Politico Petri Sarvamaa, hovorca skupiny EPP pre rozpočtovú kontrolu a otázky týkajúce sa právneho štátu. Dodal, že vláda v Budapešti nedodržiava zásady EÚ týkajúce sa právneho štátu.

Téme sa bude Rada venovať len okrajovo

Podľa Politico Rada ministrov sa chce tejto téme venovať len „okrajovo“. Snahou je zistiť, čo si členské štáty myslia o myšlienke prípadného odkladu alebo presunu maďarského predsedníctva.

Tlačová agentúra AFP uviedla, že pred utorňajšími rokovaniami európskych diplomatov nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Luhrmannová vyjadrila „pochybnosti“ o schopnosti Maďarska predsedať Rade EÚ. Upozornila, že Maďarsko je „izolované“ v EÚ kvôli problémom súvisiacich s právnym štátom. Zanecháva pochybnosti aj pri podpore Ukrajiny pri brutálnej útočnej vojne Ruska.

Aj šéf holandskej diplomacie Wopke Hoekstra priznal, že perspektívu maďarského predsedníctva v Rade EÚ vníma ako „nepohodlnú“. Dodal, že podobné pocity majú viacerí jeho rezortní kolegovia.

Maďarsko prvýkrát predsedalo Rade EÚ v prvej polovici roku 2011. Pre nedostatky v boji proti korupcii a nezávislosti médií a v oblasti súdnictva EÚ pozastavila vyplácanie miliárd eur z eurofondov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet