Na hlavný obsah

Česko majú zasiahnuť extrémne silné búrky. Meteorológovia nevylučujú ani tornádo

Búrky majú priniesť veľké krúpy a veľmi silný vietor.

Česko majú zasiahnuť extrémne silné búrky. Meteorológovia nevylučujú ani tornádo
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Bendík

V západnej časti Česka hrozia vo štvrtok (22. 6.) večer a v noci extrémne silné búrky, pri ktorých sa očakáva prívalový dážď, krúpy a silný vietor. Podľa meteorológov sa nedá vylúčiť ani tornádo.

„Zvyšujeme stupeň nebezpečenstva na búrky v časti Čiech na extrémny, na väčšine územia Moravy a v Sliezsku na vysoký,“ uviedol Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Twitteri s tým, že možno pôjde o „búrkovú udalosť roka“.

Meteorológovia najprv očakávajú osamotenejšie supercely s krúpami veľkými aj päť centimetrov a následne búrkové systémy s vetrom presahujúcim rýchlosť 100 km/h, ktoré môžu spôsobiť veľkoplošné škody.

„Nemôžeme vylúčiť ani vznik tornáda, najmä navečer na izolovanejších supercelách na západe a severozápade Čiech. Panuje určitá neistota, či to hlavné nezostane v Nemecku, ale (poveternostný) potenciál je veľký,“ varoval ČHMÚ. Neskôr dodal, že pravdepodobnosť samotného vzniku tornáda je napriek tomu nízka.

Očakáva sa, že nárazy vetra môžu vyvracať stromy, prívalový dážď môže zatopiť podchody, podjazdy a pivnice či podomlieť cesty. Očakávajú sa aj výpadky elektriny a problémy v doprave. Meteorológovia odporúčajú zabezpečiť okná, dvere, skleníky a voľne položené predmety.

„Nevstupovať a nevchádzať do prúdiacej vody a zatopených miest. Pri šoférovaní vozidla v búrke znížiť rýchlosť jazdy a ísť veľmi opatrne,“ radí ČHMÚ.

Preventívne opatrenia Českých dráh

České dráhy v súvislosti s výstrahou aktivovali preventívne opatrenia a posilnili pohotovostnú službu. „Vo vybraných staniciach sa pripravia zásoby vody a občerstvenia pre cestujúcich, ktorí by boli v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok nútení na dlhšiu dobu prerušiť svoju cestu,“ informoval hovorca ČD Emanuel Vittek.

Zároveň prosia cestujúcich, aby sa na možné komplikácie pripravili. Okrem dostatku tekutín a potravín majú myslieť aj na lieky, ktoré pravidelne užívajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet