Na hlavný obsah

Macron vypil v šatni ragbyového klubu fľašu piva za 17 sekúnd. Čelí preto kritike

Obviňujú ho z nezodpovednosti a toxickej maskulinity.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelí obvineniu z nezodpovednosti a toxickej maskulinity pre video, ktoré ho zachytáva, ako v šatni ragbyového klubu vypil fľašu piva počas 17 sekúnd. Informoval o tom denník The Guardian, podľa ktorého vo Francúzsku vyvolal debatu o pití alkoholu.

Na videu je vidieť Macrona, ako si v šatni toulouského ragbyového tímu po sobotňajšom (17. 6.) víťazstve nad La Rochelle na parížskom Stade de France berie fľašu piva Corona. Po výzvach, aby pivo vypil do dna, za jasotu trénerov a hráčov fľašu vyprázdnil, načo s ňou hrdo búchol na pult.

„Toxická maskulinita v politickom vedení na jednom zábere,“ napísala na twitteri poslankyňa za stranu Zelených Sandrine Rousseauová. „Prezident, ktorý zdieľa radosť 23 hráčov a podieľa sa na ich tradíciách. To je všetko,“ reagoval Jean-rené Cazeneuve, poslanec Macronovej centristickej strany Obnova (Renaissance).

Voľba piva Corona, obľúbeného nápoja zosnulého pravicového prezidenta Jacquesa Chiraka, viedla k špekuláciám, či sa tým Macron snaží nadbiehať pravici, alebo sa pokúša ukázať, že je mužom z ľudu po obvineniach, že je „mimo“.

Keď sa v marci, v čase krízy okolo francúzskej dôchodkovej reformy, objavilo video Macrona na pive v Kinshase, čelil obvineniu, že je odtrhnutý od bežných starostí doma.

Macronov postoj k alkoholu

Väčšina komentárov sa však sústredila na Macronov postoj k alkoholu. Je veľkým zástancom francúzskeho vinárstva a raz vyhlásil, že pravidelne vypije pohár vína na obed a ďalší večer. Bolo tiež vidieť, že bráni vinárskej a alkoholovej lobby tým, že blokuje pokusy orgánov verejného zdravotníctva propagovať „suchý január“.

Denník Libération pripomenul, že v roku 2018 Macron v rozhovore pre miestne noviny uviedol, že skôr ako víno je pre mladých ľudí nebezpečné nárazové pitie piva a liehovín. Povedal, že existuje problém verejného zdravia, „keď sa mladí ľudia rýchlo opíjajú silným alkoholom alebo pivom“. Libération napísal, že Macron teraz predvádza svoje vlastné „vysokorýchlostné“ pitie.

„Prezident má zodpovednosť ako vzor, pokiaľ ide o príklad zdravého správania. V tomto prípade spája šport, večierky a konzumáciu alkoholu v kontexte mužného tlaku rovesníkov, kde každý pije trochu veľa,“ povedal stanici BFM TV Bernard Basset z neziskovej organizácie Association Addictions France. „Je to nevhodné. Môžete to urobiť, ale nie pred kamerami,“ dodal lekár a špecialista na závislosti William Lowenstein.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet