Na hlavný obsah

Nájdené trosky sú zo stratenej miniponorky. Nehodu podľa pobrežnej stráže nemohol nikto prežiť

Plavidlo podľa nej implodovalo.

Nájdené trosky sú zo stratenej miniponorky. Nehodu podľa pobrežnej stráže nemohol nikto prežiť
Viacero pátracích a záchranných lodí v oceáne v blízkosti miesta nad vrakom Titanicu. Foto: ČTK/AP/Uncredited

Trosky, ktoré sa našli na dne Atlantiku pri Titanicu sú zo stratenej miniponorky, potvrdila vo štvrtok (22. 6.) americká pobrežná stráž (USCG). Plavidlo podľa nej implodovalo. Spoločnosť OceanGate, ktorá stratenú miniponorku Titan prevádzkovala, pokladá všetkých piatich pasažierov plavidla za mŕtvych. Informovali o tom britské stanice BBC a Sky News a agentúra AP.

Odborníci po prezretí úlomkov skonštatovali, že miniponorka implodovala, uviedol kontradmirál John Mauger z USCG. Implózia predstavuje prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra, ide o opak explózie.

Nehodu podľa neho nemohol nikto prežiť, rodinám ľudí na palube ponorky v mene americkej pobrežnej stráže vyslovil úprimnú sústrasť. Zároveň nevedel potvrdiť, či telá pasažierov dokážu vytiahnuť na hladinu.

„Domnievame sa, že nášho riaditeľa Stocktona Rusha, podnikateľa Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana, podnikateľa Hamisha Hardinga a hlbokomorského prieskumníka Paula-Henriho Nargeoleta sme bohužiaľ stratili,“ napísala spoločnosť OceanGate.

Zaznamenané zvuky zrejme nesúviseli s ponorkou

Odborník z pátracieho tímu priblížil, že pri vraku parníka Titanicu našli päť väčších trosiek miniponorky vrátane prednej časti plavidla.

Trosky miniponorky našiel diaľkovo ovládaný robot asi 490 metrov od prednej časti vraku Titanicu, tvrdí USCG. V tejto oblasti na morskom dne nie sú trosky z tohto zaoceánskeho parníka, ktorý stroskotal počas svojej prvej a poslednej plavby v roku 1912.

Podľa americkej pobrežnej stráže je zatiaľ priskoro na určenie, kedy k implózii došlo. Sonarové bóje vo vodách Atlantiku však za uplynulých 72 hodín nezaznamenali „žiadnu katastrofickú udalosť“, povedal Mauger.

Podľa jeho slov sa nezdá, že by predtým zaznamenané zvuky podobné búchaniu súviseli s miniponorkou, keďže boli zaznamenané na iných miestach dna oceánu.

Miniponorka Titan sa v nedeľu (19. 6.) s piatimi pasažiermi plavila k vraku Titanicu, ktorý leží na dne Atlantického oceánu v hĺbke asi štyri kilometre. Približne po hodine a 45 minútach plavby prestala komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet