Na hlavný obsah

Slováci si najčastejšie berú pôžičku na bývanie, v súčasnosti ju má vyše tretina obyvateľov

Ich počet sa znížil.

Slováci si najčastejšie berú pôžičku na bývanie, v súčasnosti ju má vyše tretina obyvateľov
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Pôžičku alebo úver, najčastejšie na obstaranie, výstavbu či rekonštrukciu bývania, majú dve pätiny Slovákov. Vyplýva to z tohtoročného prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Firma sa zameriava na správu pohľadávok finančných inštitúcií a korporátnych zákazníkov.

V súčasnosti má podľa prieskumu pôžičku či úver viac ako tretina Slovákov (40 percent). Výrazne častejšie muži (45 percent) ako ženy (36 percent). Najčastejšia výška pôžičky je štyritisíc až 40-tisíc eur (35 percent respondentov), pričom ženy a muži si požičiavajú približne rovnaké sumy.

V porovnaní s podobným prieskumom v roku 2021 sa počet Slovákov s pôžičkami a úvermi znížil. Pred dvomi rokmi to bolo viac ako 46 percent respondentov. Podľa predchádzajúceho prieskumu si ženy požičiavali častejšie (45 percent), ale menšie sumy.

Slováci si požičiavajú peniaze najmä v produktívnom veku. Avšak napríklad vo vekovej skupine nad 65 rokov má úver vo výške štyritisíc až 40-tisíc eur takmer tretina respondentov prieskumu (31 percent). Predstavuje to skoro trojnásobok v porovnaní s rokom 2021.

Nižšie sumy lákajú mladších

Pôžičky do 800 eur si berú najmä Slováci vo veku 18 až 24 rokov (46 percent respondentov), pričom v roku 2021 malo úver v tomto rozpätí len 35 percent mladých respondentov. Úvery nad 40-tisíc eur majú najmä osoby vo veku 25 až 44 rokov, ale pôžičky od štyritisíc do 40-tisíc eur má bezmála 44 percent Slovákov vo veku 55 až 64 rokov, kým v roku 2021 to bolo 16 percent.

Podiel zadlžených Slovákov sa podľa prieskumu príliš nemení s dosiahnutou úrovňou vzdelania, ale výrazne častejšie sa zadlžujú obyvatelia Bratislavského kraja (50 percent respondentov) a po nich obyvatelia Prešovského kraja (47 percent). Najmenej ľudí s úvermi žije v Banskobystrickom kraji (32 percent).

Slováci si najčastejšie požičiavajú na bývanie, najmä na výstavbu alebo kúpu domu či bytu (39 percent) a na rekonštrukciu obydlia (26 percent), ktorú však prekvapivo financujú výrazne viac ženy (takmer 32 percent) ako muži (22 percent). Nasleduje nákup auta s 21 percent, kde prevládajú mladší ľudia, a s pribúdajúcim vekom rastie podiel úverov na bývanie.

Pokiaľ ide o účel pôžičiek, aktuálny prieskum nezistil žiadne významné odchýlky od výsledkov v roku 2021, s výnimkou pôžičiek na úhradu pravidelných účtov, ako sú nájom a energie. Tam zaznamenal nárast z päť percent v roku 2021 na tohtoročných deväť percent.

Podiel respondentov s pôžičkami a zároveň záväzkami po splatnosti sa v porovnaní s rokom 2021 zvýšil len mierne. Z necelých 59 percent stúpol na 64 percent. Vzrástlo však percento seniorov, ktorí sa zadlžili pre potreby iného príbuzného – z necelých šesť percent na 17 percent.

Úvery na pokrytie neočakávaných výdavkov, ako aj na lieky, potraviny, dovolenku či darčeky si Slováci berú len v minimálnej miere.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika