Na hlavný obsah

Všetkých 12 klubov sa prihlásilo do najvyššej hokejovej súťaže po SZĽH. Rokovania však naďalej prebiehajú

Otvorenou otázkou zostáva napríklad model zostupu a postupu.

Všetkých 12 klubov sa prihlásilo do najvyššej hokejovej súťaže po SZĽH. Rokovania však naďalej prebiehajú
Miroslav Šatan potvrdil, že do najvyššej slovenskej súťaže pod hlavičkou SZĽH sa prihlásilo všetkých 12 klubov. Foto: TASR

Všetkých dvanásť klubov sa prihlásilo do nového ročníka najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Tipos extraligu bude aj naďalej zastrešovať Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), v nasledujúcich dňoch však musí zväz nájsť dohodu s klubmi v niekoľkých bodoch.

Deväť extraligových klubov združených v organizácii Profesionálna hokejová liga (PHL) deklarovalo po konci uplynulej sezóny, že si chcú založiť vlastnú ligu. S vedením zväzu niekoľkokrát rokovali o podmienkach spolupráce.

PHL je organizácia, ktorú založili extraligové kluby s cieľom vytvoriť profesionálnu a odbornú štruktúru na riadenie hokejovej súťaže. Kluby si ju plánovali riadiť pod svojou taktovkou, vrátane marketingu a obchodu, pod PHL malo spadať aj športovo-technické riadenie extraligy.

Proces sa ešte neskončil

Obe strany naznačili ochotu dohodnúť sa, hľadali prienik kompromisov. Zväz preto predĺžil lehotu na prihlásenie sa klubov do nového ročníka profesionálnych, amatérskych a mládežníckych súťaží do piatka 9. júna, pôvodne mala vypršať 31. mája.

„Tešíme sa z toho, ale celý proces sa ešte neskončil. Dohoda má štyri kroky, ktoré sa musia naplniť. Prvý je dohoda o rámcovej zmluve, druhý je, že kluby mali založiť záujmové združenie, na to im dáme priestor, aby ho vytvorili,“ povedal na pondelkovom brífingu prezident SZĽH Miroslav Šatan.

„Ak sa tak stane, tak kroky číslo 3 a 4 sú dohoda o fungovaní marketingu podľa zákona o športe a zmluva o riadení extraligy. Musíme vymedziť, čo zostane v kompetencii Ligovej rady a čo v kompetencii klubov. Stále máme pred sebou nejakú cestu, za sebou máme len prvý krok,“ dodal Šatan.

Okrem extraligistov mali termín na prihlásenie aj kluby v 1. lige. „Komplet prihlásenú máme aj SHL. Som rád, že sa urobili na oboch stranách ústretové kroky, myslím si, že sme urobili rozumné riešenie,“ povedal generálny sekretár zväzu Miroslav Lažo.

Postup a zostup ostáva nevyriešený

Zatiaľ nie je jasné, kto bude vysielať extraligové zápasy. „Kluby mali sľub z RTVS o opcii, ale tá sa nemohla zrealizovať. Zväz sa dohodol s TV JOJ, ale komunikovali sme s oboma televíziami a nechali sme im priestor na dohodu,“ povedal Šatan.

Miroslav Šatan a Miroslav Lažo
Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan a generálny sekretár Miroslav Lažo Foto: TASR

Zatiaľ otvorenou otázkou zostáva aj model zostupu z najvyššej súťaže a postup z 1. ligy.

„My sme to vyriešili na štyri roky vlani, pre výkonný výbor to bolo uzavreté. Ale pri tomto rokovaní kluby chceli, aby sa vrátila baráž. Otázka uzavretia súťaže bola na stole, chcem, aby bol model zostupu a postupu zachovaný. VV dal nejaké návrhy, zatiaľ je to v takejto fáze. Možno to však bude platiť až od sezóny 2025/2026 a teraz sa ešte nebude nič meniť,“ informoval Šatan.

Prezident zväzu dodal, že aj v nasledujúcej sezóne bude generálny partner ligy opäť spoločnosť Tipos.       

Zmena trénera nastala len pri reprezentačnej osemnástke

Výkonný výbor SZĽH rozhodol aj o tom, že slovenskú hokejovú reprezentáciu do 20 rokov povedie aj v nasledujúcom období Ivan Feneš. Trénerom osemnástky sa stal Martin Dendis.

Dendis je 31-ročný tréner, ktorý dlhodobo pôsobil vo Švédsku. Začínal ako hlavný kouč v mládežníckych kategóriách klubu Linköping HC, v ročníku 2022/2023 pôsobil už aj v pozícii asistenta v tíme AIK Štokholm v druhej najvyššej švédskej súťaži. Tento rok v apríli bol súčasťou realizačného tímu do 20 rokov na domácom Turnaji piatich krajín v Poprade.

Feneš viedol slovenskú dvadsiatku na dvoch majstrovstvách sveta. Na šampionáte v kanadských mestách Edmonton a Red Deer na prelome rokov 2021 a 2022 obsadili jeho zverenci 9. miesto, na uplynulých MS v Halifaxe a Monctone vypadli vo štvrťfinále po prehre s Kanadou 3:4 po predĺžení a skončili na konečnom 6. mieste.

„Martin Dendis je veľmi mladý, ale má dlhoročné skúsenosti. Vnímame to ako nový vietor. Verím, že zúročí skúsenosti, ktoré nabral vo Švédsku,“ povedal Šatan.

Výber SR do 15 rokov povedie Július Beňuš, šestnástku Michal Blanár a k sedemnástke sa presunie Ivan Králik .

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport