Na hlavný obsah

Matovič a jeho hnutie už nesmú urážať Haščáka, rozhodol o tom súd. Dostali ešte jednu úlohu

Zmiznúť musia desiatky príspevkov a videí.

Matovič a jeho hnutie už nesmú urážať Haščáka, rozhodol o tom súd. Dostali ešte jednu úlohu
Na snímke koaličný poslanec NR SR Igor Matovič (OĽANO). Foto: TASR

Okresný súd Trnava nariadil neodkladné opatrenie, ktorým hnutiu OĽaNO a jeho šéfovi Igorovi Matovičovi ukladá povinnosť zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých, urážlivých a hanlivých výrokov voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.

Osobné slovné útoky

Ako ďalej informovala advokátska kancelária Relevans, s.r.o., ktorá Haščáka zastupuje, súd zároveň Matovičovi a jeho hnutiu nariadil vymazať zo svojich profilov na sociálnych sieťach desiatky príspevkov a videí, ktoré takéto výroky obsahujú.

Súd vo svojom rozhodnutí podľa advokátskej kancelárie konštatuje, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať. Podľa súdu totiž nebolo cieľom Matoviča využiť svoje postavenie na otvorenie legitímnej verejnej diskusie. Príspevky a videá totiž neobsahujú prípustnú a vecnú kritiku, ale osobné slovné útoky, ktoré nesledujú žiadny legitímny cieľ.

Súd podľa Haščákových advokátov nariadil neodkladné opatrenie. Dôvodom je, že Igor Matovič aj po zaslaní výzvy na zdržanie sa šírenia urážlivých výrokov v tomto konaní pokračoval. Navyše, po doručení výzvy nabrali jeho útoky voči Haščákovi na intenzite.

„Neodkladné opatrenie však nie je vhodným inštitútom na domáhanie sa všetkých nárokov, ktoré Jaroslavovi Haščákovi v súvislosti s konaním Igora Matoviča vznikli. Preto pristúpime k podaniu civilnej žaloby, ktorou tieto nároky v mene nášho klienta uplatníme,“ povedal advokát Alexander Kadela.

Apel na morálnu vyspelosť politikov

Súd sa k téme vyjadrení politikov podľa Haščákových advokátov venoval aj vo všeobecnejšej rovine. Súd upozornil na to, že vzhľadom na postavenie politikov sa predpokladá, že občania, a najmä ich voliči, preberajú ich tvrdenia a závery ako fakt, a to bez ďalšieho overovania.

„Preto súd pri politikoch reprezentujúcich záujmy občanov očakáva ich morálnu vyspelosť a to, že svoju autoritu nebudú využívať na neoprávnené zasahovanie do súkromia a ľudskej dôstojnosti iného neprimerane urážlivou či dokonca vulgárnou kritikou danej osoby, prekračujúcou spoločenské pravidlá slušnosti,“ dodal Kadela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko