Na hlavný obsah

Spoločnosť Ukrenerho sa pred budúcou zimou pripravuje na najhorší možný scenár

Cieľom je, aby prípadné výpadky neovplyvnili spotrebiteľov.

Spoločnosť Ukrenerho sa pred budúcou zimou pripravuje na najhorší možný scenár
Na archívnej snímke z 1. mája 2022 Záporožská jadrová elektráreň. Foto: TASR/AP

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Ukrenerho sa v súvislosti s budúcou zimou pripravuje na najhorší možný scenár. Má však presvedčenie, že hlavná energetická sieť krajiny dokáže fungovať bez obmedzení. Ako referuje web Kyiv Independent, vo štvrtok (27. 7.) to povedal šéf spoločnosti Volodymyr Kudryckyj.

„Musíme byť pripravení na najhorší scenár, ktorý zahŕňa opakované raketové útoky a útoky bezpilotných lietadiel na energetickú infraštruktúru,“ povedal Kudryckyj. „My v Ukrenerho sme si absolútne istí, že naša hlavná sieť bude počas vykurovacej sezóny pripravená fungovať bez obmedzení,“ dodal.

Podľa Kudryckého informácie o stave elektrizačnej sústavy nezverejnia, keďže ide o citlivé informácie. „Nechceme pomôcť nepriateľovi do detailov pochopiť energetický systém,“ povedal.

Aj keď nemožno s istotou povedať, či krajina počas budúcej zimy nezaznamená výpadky prúdu, Ukrenerho sa podľa Kudryckého pripravuje aj na takéto scenáre. Cieľom spoločnosti je, aby odpojenie ktorejkoľvek časti siete neovplyvnilo spotrebiteľov. Ukrenerho tiež plánuje zlepšiť svoju reakciu na núdzové situácie na základe skúseností z minulej zimy, skonštatoval Kudryckyj.

Ruské sily sa pokúsili ochromiť ukrajinskú energetickú sieť masívnymi útokmi počas ostatnej jesene a zimy, čo viedlo k častým výpadkom prúdu v celej krajine. Šesť mesiacov nepretržitých útokov zo strany Ruska výrazne oslabilo energetický systém a poškodilo 43 % hlavnej siete, uviedla spoločnosť Ukrenerho.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet