Na hlavný obsah

Ubytovanie na Slovensku v máji 2023 vyhľadávalo stále viac ľudí. Predcovidové čísla sa však nedosiahli

Návštevnosť dosiahla necelých 500-tisíc osôb.

Ubytovanie na Slovensku v máji 2023 vyhľadávalo stále viac ľudí. Predcovidové čísla sa však nedosiahli
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Celková návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku v máji 2023 dosiahla takmer 500-tisíc osôb.

V medziročnom porovnaní mali hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia o 20,5 percent viac hostí. Bolo to stále ešte o 77-tisíc návštevníkov menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou (máj 2019). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Návštevníci strávili v zariadeniach cestovného ruchu takmer 1,2 milióna nocí, čo bolo o 19 percent viac ako pred rokom. Priemerná doba pobytu bola 2,4 noci. Vyšší nárast ukazovateľov ubytovania ovplyvnila najmä nižšia porovnávacia základňa z mája 2022, keď sa do ubytovacích zariadení len pomaly vracali hostia po dvojročnej pandémii COVID-19.

Graf počtu návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu.
Graf počtu návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu.Foto: Štatistický úrad SR

Takmer dve tretiny ubytovaných, teda 303-tisíc osôb, tvorili domáci návštevníci. Ich počet vzrástol medziročne o viac ako desatinu, v porovnaní s predkovidovým májom 2019 chýbalo už len necelých osem percent domácich návštevníkov. Jediný región, kam prišlo viac domácich hostí ako pred pandémiou, bol Bratislavský kraj.

Najvyššiu domácu návštevnosť zaznamenali štandardne Žilinský, Prešovský a Bratislavský kraj. Spolu tieto tri kraje tvorili takmer dve tretiny domácej návštevnosti.

Ubytovávali sa aj cudzinci

Ubytovacie služby počas mája na Slovensku využilo zároveň 173-tisíc zahraničných návštevníkov, išlo o 38-percentný medziročný nárast návštevnosti. Medziročne vzrástol počet vo všetkých krajoch. Najvyšší nárast, o vyše polovicu návštevníkov, zaznamenal Prešovský kraj.

V piatom mesiaci bol počet cudzincov porovnateľný s rokom 2019 len v Trnavskom kraji. Najviac cudzincov navštívilo Bratislavský (80-tisíc), Žilinský (23-tisíc) a Prešovský kraj (18-tisíc). Spolu tieto tri kraje tvorili 70 % celkovej zahraničnej návštevnosti.

V súhrne za prvých päť mesiacov roka 2023 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu vyše 1,6 milióna hostí. Ide o 13-percentný medziročný nárast. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 stále chýbala viac ako štvrtina (27 percent) hostí. Počet cudzincov medziročne vzrástol o tretinu, domáca návštevnosť bola porovnateľná (nárast štyri percentá).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika