Na hlavný obsah

V Berlíne zneškodnili 500-kilovú bombu z druhej svetovej vojny

Objavili ju robotníci na tenisovom kurte.

V Berlíne zneškodnili 500-kilovú bombu z druhej svetovej vojny
Bombu z druhej svetovej vojny objavili robotníci na tenisovom kurte. Foto: ČTK/DPA/Dominik Totaro

Približne 15 000 ľudí muselo vo štvrtok (13. 7.) nakrátko opustiť svoje domovy vo východnej časti Berlína. Objavili tam nevybuchnutú 500-kilogramovú bombu z druhej svetovej vojny. Bombu večer zneškodnili pyrotechnici. Oznámila to tamojšia polícia, informovala o tom agentúra DPA.

Evakuácia sa týkala 27 obytných blokov, pričom zahŕňala aj tri materské škôlky, tri školy, centrum mimoškolských voľnočasových aktivít či viacero obchodov.

Polícia na twitteri následne oznámila, že bomba bola zneškodnená a všetky ochranné opatrenia sú tak už zrušené. Bombu z druhej svetovej vojny objavili robotníci v utorok (11. 7.) na tenisovom kurte. Do evakuácie Berlínčanov z jej bezprostredného okolia bolo zapojených 350 príslušníkov polície.

Obdobnú bombu našli a zneškodnili aj 5. júla taktiež vo východnej časti Berlína. Nález si vtedy vyžiadal evakuáciu 7800 obyvateľov, pričom podľa polície išlo o sovietsku leteckú bombu.

Berlínski experti na výbušniny zasahujú podľa polície v priemere dva až trikrát denne pri nálezoch munície či bômb z druhej svetovej vojny. V Berlíne sa podľa odhadov ešte nachádza viac než 4 500 kusov nevybuchnutých bômb z druhej svetovej vojny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet