Na hlavný obsah

Viacero okresných riaditeľstiev HaZZ vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov

Platí tam napríklad zákaz fajčiť a odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety.

Viacero okresných riaditeľstiev HaZZ vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Zachar

Viacero okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) vyhlásilo v súvislosti s pretrvávajúcimi horúčavami čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Tie vznikajú najmä v prírodnom prostredí. TASR o tom informovala Bianka Královičová z Prezídia HaZZ.

„Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je obdobie, ktoré vyhlási okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru pre celé územie okresu alebo časť územia okresu,“ priblížila. Dôvodom na jeho vyhlásenie je napríklad niekoľko dní pretrvávajúce suché a teplé počasie. Ale aj zvýšený výskyt požiarov lesa alebo trávnatých porastov.

V oblastiach, kde je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov, je zakázané fajčiť a odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov či spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme.

V prípade porušenia môže okresné riaditeľstvo uložiť pokutu právnickej osobe a podnikajúcej fyzickej osobe, ktorá poruší povinnosť ustanovenú v tomto zákone. A to až do výšky 16 596 eur, fyzickej osobe môže byť pri previnení uložená pokuta do výšky 331 eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko