Na hlavný obsah

Anulované voľby a streľba v hlavnom meste. Moc v západoafrickom Gabone prevzali vojaci

Stalo s atak po prezidentských voľbách.

Anulované voľby a streľba v hlavnom meste. Moc v západoafrickom Gabone prevzali vojaci
Na archívnej snímke prezident Gabonu Ali Bongo Ondimba. Foto: TASR/AP

Skupina vojakov v západoafrickom Gabone oznámila anulovanie sobotňajších (26. 8.) volieb, uzavretie hraníc a rozpustenie inštitúcií. Vysokopostavení dôstojníci sa objavili v televízii a vyhlásili, že prevzali moc, uviedla agentúra Reuters.

Stalo sa tak krátko po tom, čo úrady vyhlásili, že víťazom prezidentských volieb sa opäť – už tretíkrát – stal Ali Bongo, ktorý v kresle hlavy štátu v roku 2009 nahradil svojho otca Omara. Ten krajine vládol takmer 50 rokov.

„Ukončili sme doterajší režim,“ ohlásili v televízii vojaci podľa agentúry AFP. Jej spravodajca hlási, že v hlavnom meste Libreville sa ozýva streľba z automatických zbraní.

Dôstojníci v priamom prenose oznámili, že prevzali moc po tom, ako pozorovali „nezodpovedné a nepredvídateľné vládnutie, ktoré vedie k neustálemu zhoršovaniu sociálnej súdržnosti a hrozí, že krajinu privedie do chaosu“.

„Vyzývame obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj a rozvahu, a potvrdzujeme, že budeme rešpektovať záväzky Gabonu voči medzinárodnému spoločenstvu,“ uviedli vojaci v televízii a oznámili uzavretie hraníc krajiny „až do odvolania“.

Na obrazovke boli príslušníci prezidentskej gardy, rozpoznateľní podľa svojich zelených baretov, ďalší vojaci a policajti. Vyhlásenie odvysielala verejnoprávna televízia Gabon 1. Podľa BBC bola armáda vždy verná Bongovej rodine. Väčšinu armády tvorí práve prezidentská garda, ktorej členovia pochádzajú z prezidentovho rodného kraja.

Po sobotňajších prezidentských, parlamentných a miestnych voľbách panovalo v Gabone napätie. Kým 64-ročný Bongo sa snažil predĺžiť svoj mandát, opozícia presadzovala zmeny v dvojmiliónovej krajine bohaté na ropu a kakao, ale sužované chudobou.

Nedostatok medzinárodných pozorovateľov, pozastavenie niektorých zahraničných vysielaní a rozhodnutie úradov zablokovať internet a zaviesť celoštátny zákaz nočného vychádzania vyvolali obavy o transparentnosť volebného procesu.

Skoršie pochybnosti o výsledkoch

Oficiálne výsledky v stredu (30. 8.) uprostred noci, o 03.30 h (04.30 SELČ), odvysielala štátna televízia bez toho, aby túto udalosť oznámili vopred. Opozičný prezidentský kandidát Albert Ondo Ossa, ktorý platil za najsilnejšieho vyzývateľa súčasnej hlavy štátu, pochybnosti o regulérnosti hlasovania vzniesol už cez víkend.

V roku 2018 Bongo prekonal mŕtvicu, ktorá ho takmer na rok vyradila z funkcie a viedla k výzvam, aby odstúpil. V nasledujúcom roku zmarili pokus o prevrat. Vodcovia pučistov, ktorí ohlásili, že preberajú kontrolu nad vládou a že Ali Bongo už nie je prezidentom, boli dopadení a uväznení.

Každé hlasovanie, ktoré sa konalo od návratu krajiny k systému viacerých politických strán v roku 1990, sa skončilo násilím. Píše AP. Pri stretoch medzi vládnymi silami a demonštrantmi po voľbách v roku 2016 boli podľa oficiálnych údajov zabití štyria ľudia. Opozícia vtedy tvrdila, že počet obetí je oveľa vyšší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet