Na hlavný obsah

Na Slovensku stúpla vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách, týka sa to dvoch krajov

Vyplýva to z monitoringu odpadových vôd.

Na Slovensku stúpla vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách, týka sa to dvoch krajov
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 31. kalendárnom týždni mierne stúpla v Žilinskom a Prešovskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 14 vzoriek, šesť z nich bolo negatívnych. „V štyroch vzorkách (28,58 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných desiatich vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. Pre zlepšenú epidemiologickú situáciu sa od 19. júna pristúpilo k redukcii odberov a vyšetrovania vzoriek odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 31. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4481 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4365 (97,41 percenta) vzoriek,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko