Na hlavný obsah

Obce sa snažia šetriť aj na nočnom osvetlení. Pozitívny dosah vypínania lámp sa prejavuje nielen na rozpočte

Škodí nielen obecnému rozpočtu, ale aj vtáctvu a hmyzu.

Obce sa snažia šetriť aj na nočnom osvetlení. Pozitívny dosah vypínania lámp sa prejavuje nielen na rozpočte
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Mnohým obciam stúpli náklady na energie až na dvojnásobok, a tak hľadajú spôsoby, ako ušetriť – napríklad na verejnom osvetlení. Pozitívny dosah sa prejavuje nielen na obecnom rozpočte.

„U nás v obci musíme počas nočných hodín – čiže 0.15 h do 4.15 h vypínať elektrickú energiu, čím ušetríme približne 20-tisíc eur ročne,“ priblížil starosta obce Chtelnica Ján Horváth.

„Momentálne máme nastavené verejné osvetlenie na stlmenie po 22.00 h večer a vďaka nadačným projektom sme získali fotovoltické panely. Vďaka nim môžeme získať energetickú sebestačnosť v budúcich neistých rokoch,“ povedala starostka obce Nižná Jana Sersenová.

Téme sa venoval redaktor RTVS Vlado Hulík:

Nočné osvetlenie škodí nielen obecnému rozpočtu, ale aj vtáctvu a hmyzu, ktoré sú pre ekosystém nenahraditeľné. Závisí od nich napríklad aj budúca úroda.

„V podstate nočné osvetlenie má nepriaznivý vplyv na vtáctvo, takisto aj na hmyz. Hmyz tam tiež v podstate krúži, naráža, zabíja sa. Tie úbytky hmyzu sú alarmujúce. Keď je vypnuté nočné osvetlenie, tak pre vtáky a pre hmyz je to dobrá správa,“ vysvetlil ornitológ Štátnej ochrany prírody SR Samuel Pačenovský.

„Máme možnosť znižovať intenzitu osvetlenia, ktorá v nočnej dobe v čase od 23.00 h do 4.00 h funguje len na dvadsať percent,“ priblížil starosta obce Kátlovce Dalibor Minarovič.

Osvetlenie podľa autobusov

V Dechticiach vypínajú večer osvetlenie s príchodom posledného autobusu a zapínajú odjazdom prvého ranného spoja do Trnavy. „No neviem, či tie ceny energií všeobecne už niekedy pôjdu nejako výrazne dolu. Takže môžeme tento stav považovať za trvalý,“ povedal starosta obce Dechtice Karol Zachar.

Výrazné úspory na nočnom osvetlení postupne zavádzajú aj ďalšie obce na západnom Slovensku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny