Na hlavný obsah

Slovensko podalo tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy. Ide o stámilióny eur

Informoval o tom predseda vlády Ľudovít Ódor.

Slovensko podalo tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy. Ide o stámilióny eur
Premiér Ľudovít Ódor. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko podáva už tretiu žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, tentoraz vo výške 815 miliónov eur. Informoval o tom v pondelok (25. 9.) na tlačovej konferencii predseda vlády Ľudovít Ódor.

„Plán obnovy ukazuje, že Slovensko dokáže byť v niektorých oblastiach lídrom na európskom poli. Dôležité, samozrejme, bude pokračovať v tomto tempe,“ vyhlásil Ódor.

Plán obnovy sme podľa podpredsedníčky vlády SR Lívie Vašákovej odovzdali načas ako piata krajina v Európskej únii. „Po vyplatení Slovensko dostane dve miliardy, čo je jedna tretina z celkovej alokácie plánu obnovy,“ doplnila.

V rámci tretej žiadosti o platbu bolo splnených 27 míľnikov a cieľov v oblastiach zelenej ekonomiky, školstva, vedy, výskumu, inovácií a efektívnej verejnej správy a digitalizácie.

„Boli schválené reformy, ktoré sme si pred pár rokmi mohli len priať. Ide o reformu vysokých škôl, novú súdnu mapu, reformu výskumu a inovácií či ochrany životného prostredia,“ uviedla.

Splnená bola aj digitálna transformácia Slovenska na roky 2023 – 2026 či reforma Národnej stratégie pre digitálne zručnosti. Tretím míľnikom bola reforma investičného plánu prioritných 17 životných situácií. Jej cieľom je priniesť služby štátu v čo najjednoduchšej elektronickej podobe a odbremeniť tým občanov od byrokracie.

Po podaní žiadosti nasleduje hodnotenie Európskej komisie (EK) a obhajoba pred Výborom pre hospodársku politiku (EPC). Po odsúhlasení pozitívneho hodnotenia Hospodárskym a finančným výborom (EFC) Slovensko prijme 709 miliónov eur. Ide o sumu po odpočítaní predfinancovania.

Doteraz z plánu obnovy vyhlásili celkovo 85 výziev za 2,37 miliardy eur. Uzavreli 47 výziev v objeme 1,25 miliardy eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika