Na hlavný obsah

Slovensko má prvý mrakodrap: So svojimi 46 poschodiami sa stal jednou z dominánt Bratislavy

Prípravné práce sa začali v marci 2019.

Slovensko má prvý mrakodrap: So svojimi 46 poschodiami sa stal jednou z dominánt Bratislavy
Pohľad z mosta Apollo na nábrežie Dunaja s prvým slovenským mrakodrapom Eurovea Tower. Foto: TASR/Dano Veselský

Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower na nábreží Dunaja v Bratislave právoplatne skolaudovali. Jeho výstavba, za ktorou stojí developerská spoločnosť J&T Real Estate (JTRE), je tak po necelých štyroch rokoch od získania stavebného povolenia ukončená. Dokončujú sa ešte práce v interiéroch bytov a spoločných priestoroch. Informoval o tom hovorca spoločnosti Daniel Suchý.

„Som rád, že sme zvládli všetky výzvy. Bolo to pre všetkých náročných viac ako päť rokov príprav a výstavby. Skúsenosť stála za to a Bratislava získala modernú dominantu,“ skonštatoval projektový manažér JTRE Ľuboš Kaštan.

Dĺžka potrubí ako z Bratislavy do Handlovej

Eurovea Tower sa so svojimi 46 poschodiami a výškou 168 metrov stal jednou z dominánt Bratislavy. Ponúka 408 rezidencií. Osadených bolo 4 364 okien. Dĺžka potrubí v budove, 193 kilometrov, zodpovedá cestnej vzdialenosti z Bratislavy do Handlovej alebo vzdušnej vzdialenosti do Ružomberka.

Dĺžka káblov, 498 kilometrov, je cestná vzdialenosť z Bratislavy do Sniny. Nadmorská výška, z ktorej sa pozerá dospelý človek z terasy najvyššieho podlažia, je 293 metrov. Je to o meter vyššie ako cíp hviezdy na soche vojaka na monumente Slavín.

Pohľad na najvyššiu budovu na Slovensku Eurovea Tower.
Pohľad na najvyššiu budovu na Slovensku Eurovea Tower.Foto: TASR/Dano Veselský

Práce začali na jar 2019

Prípravné práce sa začali v marci 2019, keď vznikla stavebná jama s rozmermi 300 krát 100 metrov a hĺbkou 14 metrov. Právoplatné stavebné povolene bolo vydané v decembri 2019, vtedy sa začalo aj vŕtaním takmer 1 400 pilót tvoriacich súčasť základov stavby Eurovea 2.

V septembri 2020 sa začalo s betónovaním tri metre hrubej základovej dosky mrakodrapu, vo februári 2021 začala rásť stavba do výšky. Najvyššou budovou na Slovensku sa rozostavaná Eurovea Tower stala v júni 2022, následne v septembri prekonala hranicu 150 metrov, od ktorej sa považuje za mrakodrap.

Eurovea Tower je poslednou skolaudovanou súčasťou pokračovania nábrežného komplexu. Ten zahŕňa aj rozšírenie nákupného centra, administratívne budovy, nábrežné rezidencie či verejné priestory.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny