Na hlavný obsah

Na Islande sa začala ďalšia erupcia, láva je už v uliciach mesta Grindavík

Séria malých zemetrasení začala pred treťou ráno.

Na Islande sa začala ďalšia erupcia, láva je už v uliciach mesta Grindavík
Na Islande sa začala druhá sopečná erupcia za necelý mesiac. Láva opäť prúdi z krajiny na polostrove Reykjanes. Foto: ČTK/AP

Na Islande sa začala druhá sopečná erupcia za necelý mesiac. Láva opäť prúdi z krajiny na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu, informovala v nedeľu (14. 1.) islandská vysielacia spoločnosť RÚV.

Blízko pobrežného mesta Grindavík, ktoré cez noc kompletne evakuovali, sa v nedeľu popoludní otvorila čerstvá puklina. Láva už dosiahla mesto, niekoľko domov na jeho okraji sa ocitlo v plameňoch.

Islandský prezident Gudni Johannesson oznámil, že „nikto nie je v ohrození života“, a potvrdil, že Grindavík bol cez noc úspešne evakuovaný. Ohrozená môže byť niektorá infraštruktúra, ale nebudú prerušené žiadne letecké spojenia, dodal prezident na sieti X.

V roku 2010 výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull na týždeň paralyzoval leteckú dopravu nad polovicou európskeho kontinentu, zrušených bolo vyše 100-tisíc letov.

Na záberoch RÚV je vidieť rozžhavenú červenú lávu vyvierajúcu z dlhého pruhu zeme a tiež pás lávy, ktorý zasahuje domy na okraji Grindavíku, niektoré už začali horieť. Na polostrove Reykjanes ide o piatu erupciu od roku 2021.

Starosta Grindavíku Fannar Jonasson označil erupciu za „veľký šok pre obyvateľov“ a situáciu opisuje ako zlovestnú.

Bariéry lávu neodklonili

Obyvatelia mesta sa po prvej erupcii mohli 22. decembra vrátiť do svojich domovov. V ďalších týždňoch okolo vulkánu postavili ochranné valy v nádeji, že sa podarí lávu odkloniť od mesta. Steny bariér severne od Grindaviku však prelomili a láva je teraz v uliciach mesta.

Už niekoľko hodín pred zatiaľ poslednou erupciou zaznamenal islandský meteorologický ústav Vedurstofa novú intenzívnu sériu viac ako 200 zemských otrasov. Najsilnejší z nich, so sile 3,5 stupňa, evidoval v nedeľu ráno. Ústav varoval, že magma pod zemským povrchom je v pohybe a že pravdepodobnosť erupcie je vysoká.

„Toto nás neprestáva prekvapovať,“ povedal stanici RÚV Benedikt Ófeigsson z meteorologického ústavu. „Po začiatku erupcie sa to celé spomalilo, ale asi pred pol hodinou alebo hodinou to začalo zase naberať na obrátkach,“ uviedol ešte predtým, ako láva dosiahla mesto.

Island patrí k vulkanicky najaktívnejším regiónom na svete. Nachádza sa tu približne 30 aktívnych vulkanických lokalít. Ostrov leží medzi eurázijskou a severoamerickou tektonickou doskou, ktoré sa od seba vzďaľujú rýchlosťou približne dva centimetre za rok. V dôsledku toho Island zažíva časté zemetrasenia a sopečné erupcie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet