Na hlavný obsah

Britskí vedci dokážu vďaka najnovšiemu objavu vytvoriť miniorgány. Poskytnú informácie o zdraví dieťaťa

Vedci očakávajú, že im objav pomôže aj pri génovej terapii.

Britskí vedci dokážu vďaka najnovšiemu objavu vytvoriť miniorgány. Poskytnú informácie o zdraví dieťaťa
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Britským vedcom sa podaril vzácny objav. Z častíc, ktoré sú v plodovej vode, vytvorili miniorgány, takzvané organoidy. Ich pomocou dokážu odhaliť skrytú chorobu plodu dieťaťa počas tehotenstva. Získavanie buniek z plodovej vody by podľa lekárov nemalo ohroziť prirodzený vývoj dieťaťa ani zdravie matky.

Vedci univerzity College London získavajú bunky, ktoré do plodovej vody vylučujú počas vývinu obličky, pľúca a črevá dieťaťa. V Petriho miske ich kultivujú na mini orgány.

„Tieto organoidy majú obmedzenú životnosť, preto musíme byť rýchli. Obsahujú však kompletnú informáciu o funkcii epitelu, teda vnútornej vrstvy orgánu. V praxi to znamená, že funkciu orgánu dokážeme napodobniť v Petriho miske a zistiť prípadné defekty plodu dieťaťa,“ priblížil detský chirurg Paolo de Coppi.

Nezvyčajnému objavu britských vedcov sa v Správach RTVS venoval redaktor viliam Ovsepian:

Britskí vedci spolupracovali s kolegami z Belgicka na štúdii vývoja detí s vrodenou diafragmatickou herniou. Poruchou, pri ktorej vyvíjajúca sa bránica zatlačí na žalúdočné orgány dieťaťa a vytlačí ich do priestoru pľúc. Poruche ročne podľahne tretina nenarodených detí.

„V týchto prípadoch do priedušnice umiestňujeme malý balónik, ktorý pomáha vývoju pľúc. Vďaka organoidom sme sa po prvý raz v histórii dozvedeli o tom, ako táto liečba vplýva na tkanivo v tele dieťaťa,“ informoval de Coppi.

Vedci očakávajú, že organoidy im časom pomôžu aj pri génovej terapii. „Snažíme sa vyvinúť systém, ktorý by nám umožnil vymeniť poškodený gén plodu za zdravý, no vyrobený z vlastnej bunky. Liečbu by sme vedeli prispôsobiť presne na mieru pacienta,“ ozrejmil výskumník kmeňových buniek z Univerzity College London Mattia Gerli.

Analýza organoidov umožní v budúcnosti lekárom nielen lepšie diagnostikovať problém u nenarodených detí, ale opraviť aj ich orgány ešte pred narodením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet