Na hlavný obsah

Nemecko vyšetruje závažnú záležitosť. Unikli armádne komunikácie o Ukrajine

Uviedol to tamojší kancelár Scholz.

Nemecko vyšetruje závažnú záležitosť. Unikli armádne komunikácie o Ukrajine
Archívna snímka: Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu (2. 3.) uviedol, že krajina vyšetruje „veľmi závažné“ úniky z armády. Prisľúbil rýchle objasnenie po zverejnení nahrávky z diskusie vysokopostavených predstaviteľov nemeckej vzdušných síl o podpore Ukrajiny na ruských sociálnych médiách. TASR informuje podľa agentúr AFP a DPA.

Scholz na návšteve Ríma zároveň hovoril o „veľmi závažnej záležitosti“. „Preto to bude teraz veľmi dôkladne, veľmi intenzívne a veľmi rýchlo objasnené. Je to aj nevyhnutné,“ odpovedal nemecký kancelár na otázku DPA o možných zahraničnopolitických dôsledkoch pre Berlín.

Manažérka prokremeľského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v piatok zverejnila 38-minútovú zvukovú nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krymský polostrov.

Diskusie vysokopostavených predstaviteľov nemeckých vzdušných síl zachytené na nahrávke sa týkali možného použitia striel Taurus nemeckej výroby ukrajinskými silami a jeho možných dôsledkov, spresňuje AFP.

Medzi ďalšie témy patrilo cielenie týmito strelami na kľúčový most spájajúci Ruskom okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským prielivom. Podľa informácií DPA, ktorá sa odvolala na nemenované zdroje, ide o autentickú nahrávku.

Agentúra zároveň potvrdila aj informáciu predtým zverejnenú časopisom Der Spiegel, podľa ktorej sa spomenutá videokonferencia nekonala prostredníctvom utajenej armádnej siete, ale na platforme WebEx.

Zverejnenie mohlo byť účelové

Kyjev dlhodobo žiada od Nemecka dodanie striel Taurus s doletom do 500 kilometrov. Nemecký kancelár Olaf Scholz to doteraz odmietal pre obavy, že by to mohlo viesť k eskalácii konfliktu.

„Ak je tento príbeh pravdivý, tak to bude veľmi problematická záležitosť,“ podotkol pre stanicu RND politik zo strany Zelených Konstantin von Notz. Otázkou podľa neho je, či išlo o jednorazový incident, alebo o štrukturálny bezpečnostný problém.

Ozvali sa aj hlasy, podľa ktorých je zverejnenie nahrávky účelové, aby sa aj takýmto spôsobom zabránilo prípadnému dodaniu striel Taurus na Ukrajinu, píše DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet