Na hlavný obsah

Oblasť medzi Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,4

Informácie o škodách nie sú bezprostredne známe.

Oblasť medzi Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,4
Ilustračná snímka - Sarajevo, hlavné mesto Bosny a Hercegoviny. Foto: ČTK/Profimedia

Zemetrasenie s magnitúdou 5,4 postihlo vo štvrtok (14. 3.) nadránom pohraničnú oblasť medzi Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou, uviedla geologická služba USA (USGS). Informovala o tom agentúra AFP.

Epicentrum zemetrasenia bolo približne 30 kilometrov od mesta Nikšič na západe Čiernej Hory a vo vzdialenosti 25 kilometrov od bosnianskeho mesta Bileča.

Informácie o prípadných škodách či obetiach neboli bezprostredne známe. Zemetrasenie bolo v hĺbke zhruba 7,6 kilometrov a cítili ho aj vo viac než 200 kilometrov vzdialenom bosnianskom hlavnom meste Sarajevo.

Oblasť s vysokou seizmickou aktivitou

Balkán je vo všeobecnosti územím s vysokou seizmickou aktivitou a častým výskytom zemetrasení, píše AFP. Rovnaký región postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,7 aj v apríli 2022. V bosnianskom meste Stolac vtedy prišla o život jedna osoba a viacero ďalších utrpelo zranenia.

V decembri 2020 postihlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,4 strednú časť Chorvátska, pričom zahynulo sedem ľudí a došlo k zničeniu stoviek domov a budov. V marci toho istého roka postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,3 chorvátske hlavné mesto Záhreb a spôsobilo rozsiahle škody.

Albánsko, ktoré hraničí s Čiernou Horou, postihlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4 v roku 2019, pričom prišlo o život viac než 50 ľudí a ďalšie tisíce prišli o svoje domovy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet