Na hlavný obsah

Vláda na post eurokomisára za Slovensko opäť navrhne M. Šefčoviča, vyhlásil premiér R. Fico

V Bruseli sa skončil mimoriadny dvojdňový samit.

Vláda na post eurokomisára za Slovensko opäť navrhne M. Šefčoviča, vyhlásil premiér R. Fico
Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovenská vláda na post eurokomisára v budúcom zložení Európskej komisie na roky 2024 – 2029 podporuje súčasného podpredsedu exekutívy EÚ Maroša Šefčoviča. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico po skončení mimoriadneho dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Na otázku, či má slovenská vláda v zálohe kandidátov mužského aj ženského pohlavia na post budúceho eurokomisára pre prípad, že nový šéf alebo šéfka Európskej komisie takúto žiadosť predloží, Fico pripomenul, že Slovensko má teraz v exekutíve EÚ vo funkcii podpredsedu medzinárodne uznávaného a fundovaného človeka.

Spresnil, že Šefčovič v eurokomisii slúži už tretí plný mandát. Ak by prijal ďalšiu ponuku, bude to jeho štvrté celé obdobie. Štyri plné mandáty doteraz v histórii EÚ nezastával žiaden eurokomisár.

„Maroša Šefčoviča požiadajú o spoluprácu vždy vtedy, keď sú ťažké témy, ako bol brexit. Teraz pracuje na Európskej zelenej dohode, mal obrovské povinnosti v súvislosti s energiami. Riešil napríklad lacnejší dovoz plynu do Európy,“ opísal situáciu.

Fico zdôraznil, že Šefčovičove súčasné postavenie v eurokomisii je také silné, že pokiaľ by pokračoval ďalej, tak dostane pozíciu, ktorú by nezískal nikto iný zo Slovenska.

Vedie pobrexitové rokovania

Šefčovič post eurokomisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež zastával iba tri mesiace, keď nahradil vo funkcii Jána Figeľa. Počas druhého mandátu Josého Manuela Barrosa bol zodpovedný za administratívu a medziinštitucionálne vzťahy.

V eurokomisii vedenej Jeanom-Claudom Junckerom bol ako podpredseda poverený budovaním energetickej únie. Podpredsednícke kreslo si zachoval aj počas mandátu Ursuly von der Leyenovej. Pôvodne mal na starosti strategický výhľad a medziinštitucionálne vzťahy.

Postupne jeho pracovná agenda narastala a koncom roku 2023 sa stal zodpovedným za implementáciu Európskej zelenej dohody. Okrem toho vedie pobrexitové rokovania so Spojeným kráľovstvom a doťahuje rokovania o nových asociačných zmluvách s Andorrou, Islandom, Lichtenštajnskom, Monakom, Nórskom, San Marínom a Švajčiarskom.

Je podpredsedom Energetickej platformy EÚ, ktorá zaisťuje spoločné nákupy zemného plynu, a jeho meno sa spája aj s Európskou alianciou pre batérie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet