Na hlavný obsah

Ľadoborec Arktika mieri na panenskú plavbu, obopláva Škandináviu

Plavidlo prekoná cestu z Petrohradu do Murmansku za 14 dní.

Ľadoborec Arktika mieri na panenskú plavbu, obopláva Škandináviu
Na snímke spustenie ľadoborca Arktika na vodu v severoruskom Petrohrade. Foto: SITA/AP

Ruský atómový ľadoborec Arktika, všeobecne považovaný za najvýkonnejšie plavidlo svojho druhu na svete a symbol ambícií Moskvy v oblasti Arktídy, sa v utorok vydal na svoju prvú plavbu. Ľadoborec, naprojektovaný na prepravu skvapalneného zemného plynu z Arktídy, má dĺžku 173 metrov, výšku 15 metrov a ponor 15 metrov, informovala agentúra AFP.

Toto unikátne plavidlo domácej výroby sa po prvý raz ocitne v extrémnych podmienkach arktického ľadu, kde bude musieť potvrdiť svoje postavenie vlajkovej lode ruskej flotily ľadoborcov,“ uviedli jeho konštruktéri z Baltských lodeníc v Petrohrade.

Arktika má doraziť do svojho budúceho domovského prístavu v meste Murmansk na severozápade Ruska o dva týždne — po tom, ako počas cesty absolvuje záťažové testy. Na trase z Petrohradu do Murmanska bude musieť oboplávať Škandinávsky polostrov.

Na snímke pravdepodobná podoba prvej cesty ľadoborcu Arktika z Petrohradu do Murmansku.Foto: Google Maps
Foto: Google Maps

Arktika, ktorú spustili na vodu v roku 2016, je súčasťou plánovanej flotily jadrových ľadoborcov. Tie majú významne posilniť nákladnú dopravu pozdĺž arktického pobrežia Ruska, čím sa docieli to, že úsek medzi Atlantickým a Tichým oceánom bude splavný po celý rok.

Arktika podľa svojich konštruktérov dokáže preraziť ľad s hrúbkou 2,8 metra. Hospodársky rozvoj arktickej oblasti je jednou z priorít ruského prezidenta Vladimira Putina. V severnej polárnej oblasti sa totiž nachádzajú obrovské zásoby zemného plynu, o ktorého ťažbu majú záujem okrem Ruska aj USA, Kanada a Nórsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet