Na hlavný obsah

Remdezivir má pri liečbe ochorenia COVID-19 len malé účinky, tvrdí WHO

Organizácia uskutočnila klinické testy v 30 krajinách, trvali šesť mesiacov.

Remdezivir má pri liečbe ochorenia COVID-19 len malé účinky, tvrdí WHO
Lekársky pracovník ukazuje fľaštičku obsahujúcu liek Remdezivir, ktorý sa začal vo viacerých krajinách používať na liečbu pacientov s COVID-19. Foto: SITA/AP

Výsledky klinických testov v rámci programov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tvrdia, že podávanie látky remdezivir nemá žiadny alebo len malý vplyv na dĺžku hospitalizácie a na šancu na prežitie pacientov s ochorením COVID-19. Klinické testy WHO sa uskutočnili v 30 krajinách sveta a zúčastnilo sa ich 11 266 pacientov hospitalizovaných vo vyše 400 nemocniciach.

Na štúdiu upozornil denník Financial Times. „Štúdia sa zamerala na vplyv podávania liekov na celkovú úmrtnosť pacientov, na nutnosť zavedenia pľúcnej ventilácie a na dĺžku hospitalizácie pacientov,“ uvádza WHO. Výsledky výskumov budú publikované v špecializovanom časopise a v súčasnosti sú vo fáze revízií a recenzovania.

K podobným záverom dospela štúdia WHO aj pri látkach hydroxychlorochín, lopinavir, ritonavir a interferon. Organizácia vo svojom stanovisku uvádza, že výskum trvajúci šesť mesiacov priniesol „nezvratné dôkazy“ o tom, že podávanie uvedených liekov malo len malý alebo žiadny účinok na úmrtnosť počas sledovaných 28 dní a na priebeh a trvanie ochorenia COVID-19 u hospitalizovaných pacientov.

Podávané lieky podľa výskumníkov nezvýšili šancu pacientov na prežitie ani neovplyvnili potrebu ich napojenia na pľúcnu ventiláciu či dĺžku ich pobytu v nemocnici. „Je to, samozrejme, sklamanie,“ cituje televízia al-Džazíra docentku katedry mikrobiológie a imunológie na Georgetownskej univerzite Julie Fischerovú. „Všetci by sme radi našli už existujúci liek, ktorý je bezpečný a účinný. Bohužiaľ, v tom prípade táto štúdia naznačuje, že remdezivir tieto vlastnosti nikdy nemal“.

Výrobca remdeziviru, americká spoločnosť Gilead, tvrdí, že dáta z klinických testov WHO nie sú v súlade s predchádzajúcimi údajmi. Firma zistenia spochybnila a vyjadrila „znepokojenie“ nad tým, že údaje z predmetného výskumu zatiaľ neboli dôkladne recenzované. V súčasnosti sa v súvislosti s možnou liečbou COVID-19 zvažujú štúdie viacerých nových antivirotík, imunomodulátorov a monoklonálnych protilátok, uviedla WHO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet