Na hlavný obsah

Ruské tajné služby konajú proti záujmom SR, sústredili sa aj na voľby, konštatuje SIS

Tajná služba zverejnila správu o činnosti za rok 2019.

Ruské tajné služby konajú proti záujmom SR, sústredili sa aj na voľby, konštatuje SIS
Na snímke budova Slovenskej informačnej služby v Bratislave. Foto: TASR/ SIS

Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek. Rovnako sa usilovali o získavanie spolupracovníkov v energetickej a vojenskej oblasti.

Snažili sa kontaktovať aj osoby blízke ústavným činiteľom. Príslušníci cudzích spravodajských služieb sa vlani sústredili aj na voľbu prezidenta SR a eurovoľby. Uvádza to Slovenská informačná služba (SIS) v správe o činnosti za rok 2019.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu po zložení sľubu.Foto: TASR/ Martin Baumann
Foto: TASR/ Martin Baumann

Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO,“ konštatuje SIS v správe. Príslušníci ruských spravodajských služieb sa podľa SIS pravidelne zúčastňovali na odborných podujatiach zameraných na energetickú a vojenskú problematiku, kde sa snažili kontaktovať záujmové osoby s prístupom k citlivým utajovaným informáciám z prostredia EÚ a NATO a aj osoby blízke ústavným činiteľom.

Významná spoločnosť

SIS sa zameriavala aj na čínske spravodajské služby. Ich aktivity sa podľa slovenských tajných sústreďovali najmä na získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.

Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí,“ uvádza SIS s tým, že spoločnosť vytvárala a rozvíjala vzťahy s pracovníkmi niekoľkých ministerstiev.

Spolupráca s partnermi

Prioritným predmetom záujmu cudzích spravodajských služieb boli vlani podľa SIS témy, ako kontrola zbrojenia, návštevy vrcholných predstaviteľov SR na Ukrajine a Balkáne, účasť vrcholných predstaviteľov SR na inaugurácii novozvoleného prezidenta Ukrajiny a kybernetická bezpečnosť.

Kľúčovú úlohu v zabezpečovaní ochrany voči aktivitám cudzích spravodajských služieb na území SR zohrávala intenzívna spolupráca SIS s partnerskými službami,“ dodáva SIS.

Na snímke tabuľa na budove SIS v Bratislave.Foto: TASR/ SIS
Foto: TASR/ SISFoto: TASR/ SIS

Tajní sa aktívne podieľali na predvýjazdovej príprave vysielaných diplomatov a pracovníkov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorým SIS poskytla špecializované školenia. „V priebehu roka 2019 SIS v tejto oblasti zintenzívnila spoluprácu aj s Prezídiom Policajného zboru,“ dodáva služba.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko