Na hlavný obsah

Súd v Istanbule odsúdil novinára Dundara na vyše 27-ročné väzenie

Dundar žije v nemeckom exile.

Súd v Istanbule odsúdil novinára Dundara na vyše 27-ročné väzenie
Na snímke je Can Dundar.

Tureckého novinára Cana Dundara, ktorý žije v exile v Nemecku, odsúdili v stredu (23. 12.) na viac ako 27 rokov väzenia za napomáhanie teroristickej organizácii a špionáž. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Súd v Istanbule mu vymeral trest v trvaní 18 rokov a deväť mesiacov za údajné získanie utajovaných informácií na účely politickej alebo vojenskej špionáže. Ďalších osem rokov a deväť mesiacov dostal Dundar za podporu ozbrojenej teroristickej organizácie napojenej na exilového moslimského duchovného Fethullaha Gulena. Toho Ankara podozrieva zo zosnovania pokusu o štátny prevrat v júli 2016. Dundara zbavili obvinenia zo zverejnenia tajných informácií. Súd nariadil jeho väzobné stíhanie.

Bývalý šéfredaktor denníka Cumhuriyet (Republika) žije v Nemecku, kam utiekol po tom, ako ho v roku 2016 v jeho vlasti odsúdili na viac ako päť rokov za článok o tom, že Turecko údajne dodalo zbrane islamistickým skupinám v Sýrii. Najvyšší súd v Ankare však tento rozsudok v roku 2018 zrušil a rozhodol, že nový proces sa musí rozšíriť o obvinenie zo špionáže.

Dundarovi právnici neboli na pojednávaní prítomní s odôvodnením, že „nechcú byť súčasťou legitimizácie verdiktu, o ktorom už vopred rozhodli politici“. Začiatkom decembra súd odložil vynesenie rozsudku, pretože Dundarovi právnici sa sťažovali na nespravodlivý proces a požiadali o výmenu sudcov, čo im však zamietli. V októbri súd vyhlásil Dundara za utečenca a nariadil zaistiť všetok jeho majetok v Turecku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet