Na hlavný obsah

EMA popiera súvislosť medzi úmrtiami a vakcínou od Pfizeru a BioNTechu

V poslednom výskume nezistila žiadne neznáme vedľajšie účinky.

EMA popiera súvislosť medzi úmrtiami a vakcínou od Pfizeru a BioNTechu
Americká spoločnosť Pfizer spolu s nemeckou firmou BioNTech vyvinuli prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR/AP

Vakcína proti COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech nemá žiadnu súvislosť s nahlásenými úmrtiami po zaočkovaní a neboli zistené ani jej ďalšie nové vedľajšie účinky. Uviedla to v piatok (29. 1.) na svojom twitterovom účte Európska lieková agentúra (EMA).

Agentúra spresnila, že uvedené informácie poskytuje na základe aktualizácie vedeckých údajov získaných od konca decembra, keď bola vakcína uvedená na európsky trh.

„Získané údaje sú v súlade so známym bezpečnostným profilom vakcíny, neboli zistené nijaké nové vedľajšie účinky,“ uvádza EMA. Správy o príležitostných závažných alergických reakciách podľa nej nepresahovali rámec toho, čo sa už o tomto „známom vedľajšom účinku“ zistilo predtým.

EMA zároveň upozornila, že odborníci z jej bezpečnostného výboru sa zaoberali úmrtiami, ktoré boli spájané s vakcínou spomínaných firiem, vrátane viacerých prípadov smrti starších zaočkovaných ľudí. Agentúra dospela k záveru, že pri týchto úmrtiach nebola preukázaná súvislosť s očkovacou látkou Comirnaty a tieto ojedinelé prípady nie sú dôvodom na obavy o bezpečnosť uvedenej očkovacej látky.

Na schválenie čaká AstraZeneca

Viaceré európske krajiny (Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko) hlásili úmrtia ľudí, ktorí predtým dostali injekciu od Pfizeru a BioNTechu, EMA však nezistila priame väzby medzi týmito úmrtiami a vakcínou.

„Výhody vakcíny Comirnaty v prevencii proti covidu naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami a neexistujú nijaké odporúčané zmeny týkajúce sa použitia tejto vakcíny,“ odkázala EMA.

Lieková agentúra, ktorá v decembri schválila používanie vakcín Comirnaty a Moderna, by mala v piatok (29. 1.) oznámiť aj schválenie licencie pre vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet