Na hlavný obsah

Čaputová: Sputnik nie je dôkaz diplomatického úspechu, ale rezignácia na pravidlá

Hovorí, že nemáme zodpovednú autoritu, ktorá garantuje jeho bezpečnosť.

Čaputová: Sputnik nie je dôkaz diplomatického úspechu, ale rezignácia na pravidlá
Sprava prezidentka Zuzana Čaputová a riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Foto: Facebook / Zuzana Čaputová

Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová na utorkovom (2. 3.) stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou skonštatovala, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje za veľmi rizikové. Ústavu, ktorý je najvyšším garantom kontroly liečiv, nebola doposiaľ doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Nie je to bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens, uviedla po stretnutí prezidentka.

„Som za ochranu životov všetkými dostupnými a bezpečnými vakcínami. Som za korektný prístup k ľuďom, politickým partnerom, aj partnerom v medzinárodných spoločenstvách. Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť,“ vyhlásila Čaputová. „Zodpovednosť za prípadné neželané účinky použitia tejto vakcíny sa povolením ministra zdravotníctva prenášajú na ošetrujúcich lekárov. V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ dodala.

Prezidentka súhlasí, že očkovanie je cesta k normálnemu životu. Myslí si ale, že dôveru v očkovanie nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. Dôveru podľa nej môže zvýšiť len „jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín.“

Čaputová pripomenula, že sa Slovensko stalo len druhou krajinou EÚ, ktorá udelila použitiu vakcíny Sputnik V výnimku. Tento krok neoznačila za prejav odvahy, či dôkaz diplomatického úspechu, ale skôr za rezignáciu na pravidlá, ktoré garantujú najvyššie štandardy pre ľudí. „Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami okázalého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo,“ skonštatovala s otázkou, či tento krok nezhoršil aj možnosti Slovenska zapožičať si vakcíny od európskych partnerov.

Aj prezidentka by za najvhodnejšie riešenie považovala, aby ruská vakcína prešla registráciou Európskej liekovej agentúry. „Samozrejme, záchrana životov je nad akékoľvek politické spory a argumenty. Ale aj kroky vo výnimočnej situácii sa dajú robiť spôsobom, ktorý nerozbíja vládnu koalíciu, neponižuje názorových oponentov, nespochybňuje dôveru ľudí v očkovanie a nevnáša do spoločnosti ďalší konflikt. V situácii, keď tak naliehavo potrebujeme zmier a riešenie stovky mŕtvych každý deň,“ uzavrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko