Na hlavný obsah

Heger: Spochybňovanie vakcín je hazardom so životmi občanov

ŠÚKL informoval o počte prípadov nežiadúcich účinkov po očkovaní.

Heger: Spochybňovanie vakcín je hazardom so životmi občanov
Farmaceutka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Spochybňovanie akejkoľvek vakcíny, ktorá je uvedená do očkovacieho procesu na Slovensku, je hazardom so životmi občanov. Na utorňajšej (23. 3.) tlačovej besede to uviedol minister financií a dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO).

Politikov preto vyzval, aby vážili svoje slová. Nemôžu podľa neho jedným dychom hovoriť, že im záleží na zdraví občanov a zároveň spochybňovať vakcíny, ktorými sú občania očkovaní. Minister dodal, že všetky vakcíny, ktoré sa na Slovensku používajú, sú podrobené kvalitnej kontrole. Zdôraznil, že len očkovanie vedie k návratu do života, aký sme poznali pred príchodom pandémie.

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová informovala, že po očkovaní vakcínou AstraZeneca bolo doteraz hlásených 1 093 nežiaducich účinkov. Z toho 24 bolo závažných a štyri sa týkali povrchovej trombózy dolných končatín. „Všetci štyria pacienti sú stabilizovaní, všetci mali pozitívnu osobnú anamnézu, už predtým tromboembolickú príhodu prekonali,“ uviedla šéfka ŠÚKLu.

Opäť poukázala na to, že prínosy očkovania prevažujú nad akýmikoľvek rizikami. „Riziko z neočkovania a následného ochorenia COVID-19 je podstatne väčšie na vznik tromboemolických príhod, ako riziko po očkovaní,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko