Na hlavný obsah

Mal mu vypršať v októbri. Blatter dostal od FIFA ďalší trest

Čelí aj trestnému stíhaniu.

Mal mu vypršať v októbri. Blatter dostal od FIFA ďalší trest
Bývalý šéf Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter. Foto: TASR/AP

Sepp Blatter dostal od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) ďalší trest zákazu činnosti za finančné priestupky. Bývalému prezidentovi organizácie predĺžili dištanc o šesť rokov a osem mesiacov. Pôvodný šesťročný mu vyprší v októbri 2021.

Rovnaký trest dostal aj bývalý generálny sekretár Jerome Valcke, ktorý si stále odpykáva pôvodný desaťročný dištanc za účasť v korupčnom škandále. Podľa Etickej komisie FIFA si v novej kauze sami prideľovali bonusy z uzavretých kontraktov v hodnote miliónov dolárov. Navyše, obaja musia do 30 dní zaplatiť pokutu milión švajčiarskych frankov, podľa agentúry AP však nie je jasné, akým spôsobom ich k tomu môže FIFA donútiť. Blatter i Valcke zároveň čelia trestnému stíhaniu vo Švajčiarsku.

Švajčiarsky funkcionár dlhodobo odmieta akúkoľvek nekalú činnosť a ďalšiu sankciu považuje za nefér. „Je to bolestivý a nepochopiteľný úder pod pás,“ povedal pre agentúru DPA prostredníctvom svojho hovorcu. Vo vyhlásení spochybnil nezávislosť etickej komisie: „Pôsobí ako predĺžená ruka prezidenta FIFA Gianniho Infantina a iba predstiera svoju súdnicku funkciu.“

Blattera predtým prvýkrát potrestali za netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov bývalému prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelovi Platinimi, ku ktorému prišlo v roku 2011. V uplynulom období ho trápili zdravotné problémy. V decembri podstúpil operáciu srdca, po ktorej strávil týždeň v umelom spánku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport