Na hlavný obsah

Gréci postupne otvárajú turistický sektor, zavedú výnimky z karantény

Budú sa týkať aj cestujúcich z krajín EÚ.

Gréci postupne otvárajú turistický sektor, zavedú výnimky z karantény
Denný život v Aténach. Foto: TASR/AP

Grécko plánuje od budúceho týždňa zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z členských krajín Európskej únie a ďalších piatich štátov. Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hodín. Povedal to v stredu (14. 4.) pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity predstaviteľ gréckeho ministerstva pre cestovný ruch.

Grécko v marci zrušilo povinnú týždňovú karanténu pre zaočkované či negatívne testované osoby prichádzajúce z Izraela. Okrem tohto štátu sa po novom otvorí aj pre občanov členských krajín EÚ, Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Srbska a Spojených arabských emirátov (SAE). Do krajiny budú môcť vstúpiť cez letiská v metropole Atény, v Solúne, v mestách Iraklio a Chania na Kréte, na ostrovoch Rodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu, ale aj cez dva cestné hraničné priechody.

Krajina, ktorá sa vlani pred vypuknutím pandémie COVID-19 dostala z dlhoročnej finančnej krízy, chce turistický sektor – hlavný motor ekonomiky – otvoriť v polovici mája. „Postupne uvoľníme obmedzenia začiatkom budúceho týždňa ešte pred otvorením (krajiny) 14. mája,“ povedal pre Reuters nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

Na základe aktuálne platných pravidiel sa musia cudzinci pri vstupe do Grécka preukázať testom na koronavírus a podstúpiť tiež sedemdňovú izoláciu. Pre cestujúcich z Británie a SAE je momentálne povinný aj druhý negatívny test.

V Grécku potvrdili celkovo 301 103 pozitívne testovaných osôb a 9 054 úmrtí na koronavírus.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet