Na hlavný obsah

Pandémia ovplyvnila aj nelegálnu prácu. Štát uložil najmenej pokút za posledné roky

Najviac sa pracovalo "načierno" v stavebníctve.

Pandémia ovplyvnila aj nelegálnu prácu. Štát uložil najmenej pokút za posledné roky
Ilustračná snímka Foto: TASR

Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 641 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 567 zamestnávateľov. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2020.

Ako sa uvádza v materiáli, pandémia COVID-19 vlani spôsobila obmedzenie podnikateľskej aktivity v zasiahnutých sektoroch, a tým ovplyvnila aj činnosť kontrolných orgánov. Počet odhalených nelegálne zamestnaných osôb bol preto v porovnaní s predošlými štyrmi rokmi najnižší. Oproti roku 2019 odhalili kontrolné orgány o 150 nelegálne pracujúcich menej.

Kontrolné orgány vykonali počas minulého roka 13 182 kontrol zameraných na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, skontrolovali 11 931 zamestnávateľov a 28 482 fyzických osôb vykonávajúcich prácu na pracoviskách kontrolovaných zamestnávateľov.

Najviac zistených nelegálne zamestnávaných ľudí vlani pracovalo v stavebníctve. Išlo o 474 osôb, čo je takmer 30 percent z celkového počtu nelegálne zamestnaných. V priemyselnej výrobe odhalili inšpektori 281 „načierno“ pracujúcich, čo tvorí sedemnásť percentný podiel na celkovom počte nelegálne zamestnaných. Zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušujú zamestnávatelia s počtom zamestnancov od jedného do deviatich, teda tzv. mikropodniky. Počet odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania je najvyšší u spoločností s ručením obmedzeným. Najpočetnejšie nelegálne zamestnávanie sa vyskytovalo v Nitrianskom, Trenčianskom a Košickom kraji.

Počet aj suma uložených pokút za nelegálne zamestnávanie oproti roku 2019 klesli. V minulom roku inšpektori práce a úrady práce právoplatne uložili 737 pokút v celkovej sume 3,37 milióna eur. V roku 2019 to bolo 817 pokút v celkovej čiastke 3,65 milióna eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika