Na hlavný obsah

Prešov neporušil zákon pri asanácii vybuchnutej bytovky, tvrdí NAKA

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok.

Prešov neporušil zákon pri asanácii vybuchnutej bytovky, tvrdí NAKA
Na snímke druhý deň demolácie bytovky na Sídlisku III v Prešove. Foto: TASR

Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu, ku ktorému došlo v decembri 2019, a pri následnom odvoze sutín, neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra (KP) Prešov, informovala v utorok (20. 4.) primátorka mesta Andrea Turčanová.

Dve trestné oznámenia

„Od začiatku som tvrdila, že sme robili všetko s najlepším úmyslom a nie som si vedomá toho, že by mesto vedome niečo porušilo. Som veľmi rada, že vyšetrovateľ nám dal za pravdu a že mesto naozaj urobilo všetko pre to, aby čo najskôr odstránilo mimoriadnu situáciu,“ uviedla primátorka.

„Zodpovedné orgány konajúce v mene mesta Prešov podľa zadovážených dôkazov postupovali tak, aby vzhľadom na vzniknutú situáciu a okolnosti celého prípadu demolácie bytového domu postupovali pri spravovaní cudzieho majetku čo najhospodárnejšie a nespôsobili škody na cudzom majetku,“ citovala z uznesenia vyšetrovateľa NAKA Turčanová.

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Jedno z nich podal prešovský mestský poslanec Martin Eštočák, podľa ktorého mesto neuprednostnilo výhodnejšiu ponuku na vykonanie týchto prác od konkurenčnej spoločnosti.

Na snímke primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.Foto: TASR
Foto: TASR

Vec bude riešiť ÚVO

„Vyšetrovateľ dospel k záveru, že v danom prípade nedošlo k spáchaniu uvedeného trestného činu, ale môže ísť o správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní, a preto rozhodol o postúpení veci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Z vykonaného vyšetrovania vyplynulo podozrenie, že Mestský úrad Prešov ako verejný obstarávateľ pri výbere dodávateľov demolačných prác porušil niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ako napríklad opomenutie priameho rokovacieho konania či neuzatvorenie písomnej zmluvy s dodávateľmi prác,“ uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka s tým, že rozhodnutie je právoplatné.

Podľa Turčanovej má zákon o verejnom obstarávaní klauzulu, že pri mimoriadnej situácii je možné robiť rokovacie konanie bez zverejnenia, čo aj robili. Opomenuli však podľa nej o písomné informovanie ÚVO. „Urobili sme to až dodatočne, keď sme si uvedomili, že túto povinnosť sme zanedbali. Dennodenne sme sedeli na krízových štáboch, hľadali riešenia, aby ľudia nemuseli byť u príbuzných, známych a na internátoch veľmi dlhú dobu, ale aby sme ich vrátili čo najskôr domov. Chyby sa stávajú,“ vysvetlila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny