Na hlavný obsah

Bude mať strana Za ľudí nového predsedu? Viacerí členovia žiadajú skorý snem

Remišová u niektorých stratila dôveru.

Bude mať strana Za ľudí nového predsedu? Viacerí členovia žiadajú skorý snem
Na snímke členovia strany Za ľudí v popredí s predsedničkou strany Veronikou Remišovou. Foto: TASR

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí Mária Kolíková si myslí, že by bolo vhodné zvolať čo najskôr snem, na ktorom by sa volil nový predseda strany. Kolíková pre agentúru TASR uviedla, že otázka o tom, či by kandidovala za šéfku Za ľudí, je predčasná. Zvolanie snemu podporujú aj niektorí poslanci strany – Vladimíra Marcinková či Tomáš Lehotský, u ktorého stratila predsedníčka Veronika Remišová dôveru. Šéfka poslaneckého klubu a podpredsedníčka strany Jana Žitňanská nechcela komentovať vnútrostranícke záležitosti.

Stabilita a jednota

„Myslím si, že vzhľadom na situáciu, v akej sa strana nachádza, by sme to mali urobiť,“ reagovala Kolíková na to, či by podporila zvolanie snemu, na ktorom by sa volil nový predseda strany. Snem by mal byť podľa nej čo najskôr, „pretože by to pomohlo k stabilite a jednote strany“. Ministerka nechcela komentovať, či Remišová plní funkciu líderky dostatočne. „Toto sú otázky, pri ktorých je namieste, aby sme diskutovali vo vnútri strany,“ reagovala.

Lehotský pre spomenutý zdroj uviedol, že vládna kríza, ako aj odvolávanie ministerky Kolíkovej v parlamente, ho utvrdili v tom, že chce, aby bol na mieste lídra Za ľudí niekto iný. Netuší, či chce za šéfku strany kandidovať Kolíková, on sám nemá záujem uchádzať sa o túto funkciu.

Vnútorná súťaž

„Potrebujeme spraviť vnútornú súťaž o to, s akou víziou sa bude strana ďalej uberať a uchádzať o priazeň voličov. Leadership, ktorý strane ponúka predsedníčka Veronika Remišová, sa mi vzhľadom na preferencie a aktuálnu vypätú politickú situáciu ukazuje ako nedostatočný,“ skonštatovala Marcinková s tým, že v demokratickej strane nie je nič neštandardné na tom, že členovia volajú po sneme v čase, keď by strana mohla v politickej konkurencii rásť výraznejšie. Pripustila, že jedným z legitímnych riešení je zmena lídra. Zatiaľ nevie, kto by sa prihlásil do súťaže. Ak by tak urobila Kolíková, bola by rada. O poste predsedníčky Marcinková neuvažuje, uchádzala by sa však o post v predsedníctve strany.

Strana podľa Žitňanskej diskutuje o svojej budúcnosti, no nechce to komentovať. „Myslím si, že veci, ktoré si chceme vydiskutovať, si vydiskutujeme vo vnútri,“ skonštatovala.

Remišová je šéfkou strany, ktorú založil exprezident Andrej Kiska, od augusta 2020, keď v súboji o kreslo predsedu porazila poslanca Miroslava Kollára. Ten už zo strany odišiel a okrem neho Za ľudí opustili aj poslanec Tomáš Valášek a exposlankyňa Andrea Letanovská.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko