Na hlavný obsah

Cenné miesto na palube kozmickej lode Blue Origin. Záujemcovia ponúkajú už viac ako 2,1 milióna eur

Loď by mala v júli vziať do vesmíru prvého turistu.

Cenné miesto na palube kozmickej lode Blue Origin. Záujemcovia ponúkajú už viac ako 2,1 milióna eur
Na snímke zľava pohľad z Medzinárodnej vesmírnej stanice pohľad na kométu C/2020 F3 Neowise (vľavo) nad planétou Zem a americký miliardár a zakladateľ amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Foto: TASR/AP/koláž RTVS

Za miesto na palube kozmickej lode Blue Origin, ktorá v júli tohto roku vyšle prvýkrát do vesmíru astronautov spoločne s jedným vesmírnym turistom, sú najvážnejší záujemcovia v online dražbe momentálne ochotní zaplatiť viac ako 2,1 milióna eur. Očakáva sa, že táto suma bude ešte stúpať. V stredu (19. 5.) o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Záujemcovia majú čas predkladať svoje ponuky do 10. júna, keď sa končí prvá fáza tejto online dražby. O dva dni neskôr sa totiž bude konať jej finálové kolo, pričom výťažok poputuje charitatívnej nadácii spoločnosti Blue Origin. Dražba sa začala 5. mája a prvá zverejnená ponuka, ktorej hodnota bola zhruba 1,1 milióna eur, bola známa už ráno. Podľa Blue Origin sa do dražby zapojilo doteraz viac ako 5 200 ľudí z 136 krajín.

Spoločnosť Blue Origin patriaca miliardárovi Jeffovi Bezosovi plánuje vyslať do kozmu ľudskú posádku 20. júla tohto roku. Let bude trvať celkovo desať minút, z nich štyri minúty strávi posádka nad takzvanou Kármánovou hranicou, ktorá je vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme a imaginárne oddeľuje zemskú atmosféru od kozmického priestoru.

Krátko po štarte sa modul so šesťčlennou posádkou oddelí od nosnej rakety New Shepard. Následne strávia astronauti štyri minúty vo výške presahujúcej 100 kilometrov, kde pocítia stav beztiaže a odkiaľ tiež budú môcť sledovať zakrivenie Zeme. Nosná raketa sama mäkko pristane na rampe vzdialenej zhruba tri kilometre od miesta štartu. Modul s posádkou pristane na Zemi pomocou padákov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet